Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podpisano porozumienie umożliwiające rozpoczęcie działań w PO WER 2014-2020

Podpisano porozumienie umożliwiające rozpoczęcie działań w PO WER 2014-2020 fotolia.pl

13 stycznia br., w Warszawie podpisano porozumienie pomiędzy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej jako Instytucją Pośredniczącą w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój PO WER 2014-2020 a Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju jako Instytucją Zarządzającą.

Porozumienie to jest jednym z kluczowych dokumentów umożliwiających rozpoczęcie działań w PO WER, który został zatwierdzony przez Komisję Europejską 17 grudnia 2014 r.

Alokacja na lata 2014-2020, za realizację której w ramach PO WER będzie odpowiadało MPiPS, wynosi ponad 443 mln euro.

Dzięki tym środkom MPiPS będzie m.in. wspierać osoby młode w wieku 15-29 lat, które nie posiadają zatrudnienia oraz nie uczestniczą w kształceniu lub szkoleniu (tzw. młodzież NEET) w ramach europejskiej Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. W tym zakresie już są realizowane projekty Ochotniczych Hufców Pracy, takie jak „Równi na rynku pracy” i „Pomysł na siebie”.

W projekcie „Równi na rynku pracy” bierze udział 6 tysięcy osób w wieku 18-24 lat, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Otrzymają oni różnego rodzaju wsparcie, które pozwoli im znaleźć ofertę zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu czterech miesięcy od zakończenia kształcenia formalnego lub utraty pracy. Projekt jest realizowany przez 293 jednostki organizacyjne OHP w całym kraju. Ogólna wartość projektu to 97 274 400 zł.

„Pomysł na siebie” to drugi projekt realizowany przez Ochotnicze Hufce Pracy w tym roku. Uczestniczy w nim 1500 osób w wieku 15-17 lat. Młodsi uzyskają szansę na dalszą naukę, starsi zaś na podniesienie kwalifikacji zawodowych i znalezienie pracy. Po pomyślnie zdanym egzaminie zawodowym beneficjenci odbędą staż, w czasie którego otrzymają stypendium. Ogólna wartość projektu to 19 147 500 zł.

W ramach poprawy sytuacji na rynku pracy MPiPS zadba o podniesienie efektywności publicznych służb zatrudnienia i usprawnienie świadczonych przez nie usług. Szczegółowe Porozumienia podpisali też dyrektorzy urzędów pracy.

Kolejnym obszarem, w którym zostaną wykorzystane środki finansowe z Programu PO WER, będzie walka z ubóstwem. Posłużą one do rozwoju potencjału pomocy społecznej, podnoszenia kwalifikacji  jej pracowników, rozwojowi rodzinnych form pieczy zastępczej, a także popularyzacji przedsięwzięć w obszarze ekonomii społecznej.

Źródło: MPiPS

Pt., 16 St. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa