W 2010 r. w jednostkach organizacyjnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego wszczętych zostało 257, a zakończonych 320 spraw operacyjnych. Łączna liczba prowadzonych spraw wyniosła 586 - tak wynika z raportu za rok 2010 opublikowanego przez CBA. W tym samym okresie wszczęte zostały 162 postępowania przygotowawcze, zakończone - 190, zaś łączna liczba prowadzonych wyniosła 374.
Sprawy o charakterze korupcyjnym były przedmiotem ponad 40% wszczętych śledztw. Zasadniczy nacisk został położony był na prowadzenie postępowań przygotowawczych dotyczących skomplikowanych działań przestępczych, w szczególności godzących w interes ekonomiczny państwa. W tym miejscu należy podkreślić, że prowadzenie działań wykrywczych w roku ubiegłym było znacznie utrudnione ze względu na trwające blisko dwa miesiące zawieszenie możliwości przetwarzania danych osobowych, a następnie z uwagi na konieczność wdrożenia nowych rozwiązań prawno-organizacyjnych w tej sferze.
Prowadzone śledztwa dotyczyły najczęściej działalności terenowej administracji rządowej i sektora gospodarczego. Stosunkowo często czynności procesowe Biura dotyczyły również jednostek samorządu terytorialnego, administracji centralnej oraz organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
W 2010 roku czynności procesowe realizowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne pozwoliły na przedstawienie 517 osobom łącznie 1625 zarzutów popełnienia przestępstwa. W stosunku do podejrzanych zastosowano następujące środki zapobiegawcze:
- tymczasowe aresztowanie - 41 przypadków,
- poręczenie majątkowe - 109 przypadków,
- dozór Policji - 50 przypadków,
- zawieszenie w czynnościach- 18 przypadków,
- zakaz opuszczania kraju - 26 przypadków,
- inne - 11 przypadków.
Źródło: Raport CBA z działalności w 2010 roku