Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Usuwanie szkód po klęskach żywiołowych ma być łatwiejsze

Usuwanie szkód po klęskach żywiołowych ma być łatwiejsze fotolia.pl

Mieszkańcy 70 gmin, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi, intensywnych opadów, silnych wiatrów, osuwisk ziemi lub wyładowań atmosferycznych w lipcu i sierpniu 2014 r. będą mogli odbudować swoje obiekty bez pozwolenia na budowę.

Będzie to możliwe dzięki rozporządzeniu które podpisał premier. Zgodnie z nim  wystarczy zgłosić wykonanie robót budowlanych, natomiast samo zgłoszenie remontu nie będzie już wymagane.

Dzięki rozporządzeniu właściciele obiektów budowlanych, uszkodzonych lub zniszczonych przez żywioł, będą mogli skorzystać z uproszczonych procedur postępowania przed organami administracji architektoniczno-budowlanej, które zostały przewidziane w ustawie z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz. U. Nr 84, poz. 906, z późn. zm.).

Rozporządzenie zostało wydane w oparciu o wnioski Wojewodów: Dolnośląskiego,  Małopolskiego, Podkarpackiego, Śląskiego i Świętokrzyskiego. Znaczny odsetek zgłoszeń wojewodów dotyczy gmin, na terenie których wystąpiły szkody - głównie w wałach przeciwpowodziowych, innych urządzeniach melioracji wodnej podstawowej i szczegółowej oraz w korytach rzek.

Rozporządzenie  w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w lipcu i sierpniu 2014 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy,  remontów i rozbiórek obiektów budowlanych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1635) można znaleźć pod linkiem: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2014/1635/1

Źródło: MAC

Pt., 28 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka