Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejne zmiany w ustawie o finansach publicznych podpisane przez Prezydenta RP

Kolejne zmiany w ustawie o finansach publicznych podpisane przez Prezydenta RP fotolia.pl

13 listopada br. Prezydent B. Komorowski złożył podpis pod kolejną nowelizacją ustawy o finansach publicznych. Podstawowym celem przedmiotowej ustawy jest stworzenie mechanizmu efektywnego wykorzystywania wolnych środków zgromadzonych w sektorze publicznym oraz środków przyjętych do depozytu sądowego. Wejście w życie rzeczonej ustawy związane jest z drugim etapem, zapoczątkowanej w 2011 r., konsolidacji finansów publicznych.

Ustawa przewiduje rozszerzenie obowiązku lokowania wolnych środków w formie depozytu prowadzonego przez Ministra Finansów na kolejne jednostki sektora finansów publicznych, tj. na: instytucje gospodarki budżetowej, państwowe instytucje kultury, Polską Akademię Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest minister, centralny organ administracji rządowej, wojewoda lub uczelnia medyczna oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Druga grupa zmian wiąże się z przyznaniem jednostkom samorządu terytorialnego możliwości przyjmowania środków jednostek sektora finansów publicznych w depozyt. Jednostka samorządu terytorialnego, w celu sfinansowania deficytu lub rozchodów budżetowych, będzie mogła przyjmować w depozyt wolne środki od: samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których jest podmiotem tworzącym, samorządowych instytucji kultury oraz samorządowych osób prawnych.

Istotą trzeciej grupy zmian jest wprowadzenie obowiązku gromadzenia środków pieniężnych składanych do depozytu sądowego na rachunkach depozytowych Ministra Finansów oraz przyznanie temu Ministrowi prawa do czasowego wykorzystywania tych środków.

Ustawa przewiduje, że rachunki depozytowe Ministra Finansów będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.

Nowelizacja wprowadza zmiany w: ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.), ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.), ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 427, z późn. zm.), ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2012 r. poz. 1112, z późn. zm.) oraz ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 217, z późn. zm.).

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r., z wyjątkiem przepisów przejściowych dotyczących dokonywania lokat w terminie do 31 grudnia 2014 r., które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło: KPRP

Niedz., 16 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka