Południe Polski walczy z powodzią, rząd zdecydował o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa znaleźć można informację o tym, w jaki sposób przygotować się na nagłą ewakuację.
Jedną z niezwykle przydatnych rzeczy jest plecak ewakuacyjny, który warto przygotować wcześniej, na wypadek sytuacji zagrożenia i konieczności ewakuacji. Każdy z domowników powinien mieć własny plecak z dołączoną kartką z imieniem, nazwiskiem oraz adresem.
W plecaku powinny się znaleźć:
- Radio na baterie + bateria
- Komplet sztućców
- Latarka + baterie
- Kurtka przeciwdeszczowa
- Najpotrzebniejsze dokumenty (dowód osobisty, akt własności mieszkania, wypisy z księgi wieczystej, podstawowe informacje medyczne dowód ubezpieczenia, akty urodzenia, ślubu, zgonu, zaświadczenia o rentach, emeryturach i dochodach
- Apteczka (leki indywidualne, paracetamol, ibuprofen, środki przeciw biegunce, nudnościom i wymiotom, elektrolity, termometr, pęseta, opatrunki, gazy, folia termiczna, plastry, bandaże, plastry chemiczne)
- Śpiwór
- Worki na śmieci
- Gwizdek
- Ubranie za zmianę
- Zapalniczka/zapałki
- Mydło, żel do dezynfekcji
- Maski ochronne
- Kombinerki
- Mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS
- Gotówkę w niewielkich nominałach
- Otwieracz do puszek
- Posiłki na dwa dni
- Butelka filtrująca z nowym filtrem
- Ołówek i notes
- Gumy, sznurki, opaska zaciskowa
RCB zwraca uwagę, że dobrze, aby zestaw ewakuacyjny znajdował się zarówno w domu, jak i miejscu pracy, gdyby zaistniała konieczność użycia go. Należy się również upewnić, że wszyscy domownicy wiedzą, gdzie znajduje się plecak.
Źródło: RCB