Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gala Pro Publico Bono

Gala Pro Publico Bono fotolia.pl

Kapituła Nagrody Pro Publico Bono oraz Związek Powiatów Polskich zapraszają na uroczystą Galę Pro Publico Bono, która odbędzie się 11 Listopada o godz. 16.00 w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas Gali poznamy laureata Nagrody Pro Publico Bono Dwudziestopięciolecia Odrodzenia Niepodległej Rzeczypospolitej.

Dokładnie piętnaście lat temu, 11 Listopada 1999 roku w Krakowie dla uczczenia dziesięciolecia Odrodzonej Rzeczypospolitej, ówczesny Prezes Rady Ministrów R.P. prof. Jerzy Buzek po raz pierwszy wręczył Nagrodę Pro Publico Bono. Nagroda ta, przyznana twórcom i organizatorom najlepszych dzieł społecznych, Stowarzyszenia „Przymierze Rodzin” oraz Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu, została ustanowiona dla uhonorowania obywateli, którzy w czasie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989 roku podjęli współdziałanie w celu tworzenia nowych instytucji społecznych, uznając to za misję swojej działalności obywatelskiej oraz sposób kształtowania odrodzonej Ojczyzny. Nagroda Pro Publico Bono od tamtej pory jest przyznawana co roku, a z okazji okrągłej rocznicy „jubileuszu Rzeczypospolitej” przyznawana jest Nagroda Pro Publico Bono Odrodzenia Niepodległej Rzeczypospolitej. W 2009 roku z okazji dwudziestolecia odrodzenia Niepodległości otrzymały je: Fundacja Ośrodka Karta, Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka oraz prof. Jerzy Regulski, twórca Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, współautor polskiego ustroju samorządu terytorialnego.

25-lecie odrodzonej niepodległości Polski, które świętujemy w tym roku, to znakomita okazja by jeszcze raz przypomnieć, że prawdziwymi bohaterami odrodzonej Rzeczypospolitej –jej „twórcami”- jak każdorazowo głosi sentencja werdyktu Kapituły Nagrody, są ludzie, którzy na co dzień własnymi pomysłami, pracą twórczą w działalności; intelektualnej, artystycznej, pedagogicznej, charytatywnej, dyplomatycznej  i zawsze także organizacyjno-gospodarczej oraz swoim zaangażowaniem na rzecz dobra wspólnego, tworzą to, co najcenniejsze: więzi społeczne, oparte na zasadach etyki solidarności i obywatelskiej samorządności.

11 Listopada poznamy tych, którzy werdyktem Kapituły Nagrody Pro Publico Bono zasługują na to, aby być traktowani za współczesnych „mistrzów pracy organicznej”- tych, którzy tworzą współczesne wzorce obywatelskiego patriotyzmu i kultury solidarności. Przesłanie ideowe Nagrody wyraża hasło Konwencji Obywatelskiej Pro Publico Bono: „Odrodzenie ducha-budowa wolności”, która odbywa się w tym czasie w Krakowie i w Jerzmanowicach- Przegini (7-11 Listopada). Hasło Konwencji nawiązuje do tytułu traktatu Mirosława Dzielskiego, filozofa i organicznika, którego dwudziestą piątą rocznicę śmierci obchodzimy także w tym roku. Sympozjum Pro Publico Bono, które jest jednym z głównych wydarzeń krakowsko-jerzmanowickiej Konwencji, odbędzie się 10 listopada w Hotelu Polskim, ul. Pijarska 17, w godz.10.30-14.30

Fundatorem grantów finansowych, które otrzyma laureat Nagrody oraz organizacje wyróżnione w konkursie o Nagrodę Pro Publico Bono Dwudziestopięciolecia Odrodzenia Niepodległej Rzeczypospolitej, jest tradycyjnie Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Gala Pro Publico Bono, podczas której Kapituła Nagrody zaprezentuje swój werdykt, ale jednocześnie dokona prezentacji Laureata jest częścią tegorocznego Festiwalu Kultury Pamięci - V Dni Kultury Solidarności. Szczegółowy program wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach Festiwalu można znaleźć na stronach www.dnikulturysolidarnosci.pl

Sob., 8 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka