Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak Polska wdraża zalecenia Unii Europejskiej

Jak Polska wdraża zalecenia Unii Europejskiej fotolia.pl
Strategia rozwoju Unii Europejskiej Europa 2020 jest w Polsce wdrażana, przyjętym przez rząd, planem działań pod nazwą Krajowy Program Reform. Jest on okresowo aktualizowany i dostosowywany do bieżących zaleceń Rady Unii Europejskiej. Realizację Programu koordynuje minister gospodarki. Powołany przy ministrze zespół opiniodawczo-doradczy opiniuje przygotowaną okresowo informację z wdrażania KPR oraz doradza jakie działania należy podjąć, by sprostać oczekiwaniom Rady UE i Komisji Europejskiej.
 
Opinia pozytywna z uwagami
 
Ostatnie zalecenia dla Polski Komisja Europejska sformułowała w lipcu br. W informacji przedstawionej przez resort gospodarki czytamy, że w opinii Komisji Europejskiej  „(…) Polska poczyniła znaczne postępy w kierunku wzmocnienia ram budżetowych, zwłaszcza przez przyjęcie stabilizującej reguły wydatkowej oraz usprawnienie koordynacji między różnymi szczeblami instytucji rządowych i samorządowych. W opinii KE, Rząd rozpoczął również reformy w celu zwiększenia skuteczności administracji podatkowej oraz poprawy przestrzegania przepisów prawa podatkowego. KE uznała również, że w dobrym kierunku zmierzają działania na rzecz rozwiązania problemu bezrobocia osób młodych oraz podniesienia współczynnika aktywności zawodowej kobiet i zwiększenia szans na zatrudnienie pracowników w starszym wieku. Doceniono przyjęcie strategii na rzecz uczenia się przez całe życie oraz poprawę dostępu do placówek opieki nad dziećmi. KE zwróciła jednak uwagę, że nie poczyniono żadnych postępów w zwalczaniu segmentacji rynku pracy i nie podjęto żadnych działań w celu zreformowania specjalnych systemów emerytalnych dla rolników i górników.”.
 
Zdaniem urzędników Komisji Europejskiej, Polska przedstawiła obiecujące programy strategiczne mające na celu usprawnienie ram wspierania innowacji w prywatnych przedsiębiorstwach, ale realizacja tych programów jest na razie „ograniczona”. Podobnie jest z postępem poprawy mocy wytwórczych w sektorze energetyki, efektywności energetycznej oraz rozbudowy infrastruktury kolejowej. Nadal niewielki jest zasięg łączności szerokopasmowej. Komisja odnotowała znaczny postęp w realizacji „ambitnej reformy ułatwiającej dostęp do zawodów regulowanych” oraz pewien postęp w poprawie otoczenia biznesu.
 
Co jeszcze należy poprawić
 
W zaleceniach urzędników unijnych znalazły się m.in.: poszerzenie bazy podatkowej poprzez ograniczenie preferencyjnych stawek podatku VAT; ustanowienie niezależnej rady fiskalnej; zwiększenie udziału osób starszych w kształceniu przez całe życie w celu lepszego łączenia popytu na pracę z podażą; włączenie rolników do powszechnego systemu emerytalnego, poczynając od przyspieszenia tworzenia systemu szacowania i rejestracji dochodów rolników; przyspieszenie budowy połączeń energetycznych z krajami sąsiedzkimi (w szczególności połączenia gazowego z Litwą); poprawa efektywności systemu zachęt podatkowych dla sektora B+R.
 
Co zrobiliśmy w bieżącym roku
 
Na posiedzeniu Zespołu ds. Strategii Europa 2020, które odbyło się 7 listopada br. resort gospodarki przedstawił informację o wdrożonych w ramach KPR działaniach w bieżącym roku, w okresie styczeń-sierpień. Spośród zaplanownach zadań zrealizowano 72. Opóźnienia stwierdzono w realizacji 28. W opinii resortu gospodarki nie stanowi to jednak zagrożenia dla realizacji KPR. Kolorem czerownym, symbolizującym najwyższy stopien zagrożenia odnotowano kilka działań:
  • zmiany w KRUS i poprawie międzysektorowej mobilności pracowników.
  • odchodzenie od zasady bezpłatnego przydziału uprawnień do emisji na rzecz ich aukcyjnej sprzedaży
  • wspieranie tworzenia otoczenia prawnego dla wprowadzenia systemu inteligentnych sieci elektroenergetycznych
  • inwestycje w odnawialne źródła enegii
 
W podsumowaniu informacji ministerstwo stwierdziło, że "znaczna liczba działań zapisanych w KPR 2014/2015 jest opóźniona lub stwierdzono podczas ich realizacji innego typu przeszkody. W większości przypadków ryzyko dla realizacji działania nie jest jednak znaczne oraz podjęto środki zaradcze, które powinny zapobiec zwiększaniu się opóźnień".
 
Źródło: materiał dla członków Zespołu ds. Strategii Europa 2020
Pt., 7 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża