Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Taka mała a tyle z nią kłopotów - altana w ogródku działkowym

Taka mała a tyle z nią kłopotów - altana w ogródku działkowym fotolia.pl

Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy, mający na celu doprecyzowanie zapisów Prawa budowlanego, w zakresie regulacji odnoszących się do budownictwa na działkach, w rodzinnych ogrodach działkowych (ROD).

Kwestię wznoszenia na terenie działek w ROD obiektów budowlanych, reguluje obecnie art. 29 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego, zgodnie z którym ,,Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich".

Jak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 stycznia 2014 r. (sygn. akt II OSK 1875/12), lakoniczność powyższej regulacji, w szczególności brak legalnej definicji pojęcia "altana", powoduje, że przy wykładni tego przepisu konieczne jest posłużenie się definicją pojęcia "altana" ze słownika języka polskiego. W konsekwencji, zdaniem NSA, przez "altanę" w rozumieniu prawa budowlanego "należy rozumieć budowlę o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawianą w ogrodzie, przeznaczoną do wypoczynku i ochrony przez słońcem i deszczem". Wykładnia ta spowodowała, że wobec działkowca, który wzniósł na terenie działki w ROD obiekt o wymiarach zgodnych z art. 29 ust. 1 pkt 4 prawa budowlanego, jednakże o konstrukcji niezgodnej z powyższą definicją, orzeczono nakaz rozbiórki.

W związku z powyższym Projektodawcy zauważyli potrzebę doprecyzowania zapisów Prawa budowlanego w zakresie regulacji odnoszących się do budownictwa na działkach w ROD oraz zabezpieczenie działkowców przed negatywnymi konsekwencjami dotychczasowych uchybień legislacyjnych, na których zaistnienie pośrednio zwrócił uwagę NSA. Działanie to, zdaniem autorów projektu, pozwoli uniknąć w przyszłości wątpliwości, co do legalności postępowania osób wznoszących altany na działkach oraz oddali ryzyko masowego wszczynania postępowań w sprawie rozbiórki już istniejących altan, które działkowcy wznosili w uzasadnionym przeświadczeniu o działaniu zgodnym z prawem.

W projekcie proponuje się, aby do porządku prawnego obok dotychczasowego pojęcia "altany" wprowadzić nową kategorię "altany działkowej" - niewielkiego domu wznoszonego na terenach rodzinnych ogrodów działkowych. Jego budowa odbywałaby się na zasadach stosowanych dotychczas do altan, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 4 prawa budowlanego (art. 1 projektu). Definicja "altany działkowej" zostałaby zamieszczona w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, który to akt z założenia ma kompleksowo regulować kwestie odnoszące się do dziedziny życia jaką jest ogrodnictwo działkowe. Ponadto w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych nastąpiłaby zmiana nazewnictwa występujące w niej pojęcie "altany" zastąpiłoby pojęcie "altany działkowej" (art. 2 projektu). Analogiczna zmiana nastąpiłaby również w kolejnej ustawie objętej nowelizacją, tj. ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (art. 3 projektu).

Źródło: www.sejm.gov.pl

Pt., 7 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka