Nowelizacja wprowadza nowe zasady obliczania wysokości i podziału środków przekazywanych przez bogatsze województwa na rzecz uboższych (tzw. janosikowego) w 2015 r. Ustawa jest związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 4 marca 2014 r. uznającym za niezgodny z ustawą zasadniczą mechanizm obliczania wysokości wpłat województw do budżetu państwa oraz zasady podziału części regionalnej subwencji ogólnej dla województw.
Nowelizacja przewiduje m.in. podniesienie progu dochodów, powyżej którego województwa będą musiały dokonywać wpłat do budżetu państwa na rzecz innych regionów. Będzie to 125 proc. średnich dochodów podatkowych dla wszystkich województw sprzed dwóch lat. Dotychczas próg ten wynosił 110 proc.
W ustawie określono też maksymalną wysokość janosikowego wpłacanego przez województwa. Ma to być nie więcej niż 35 proc. dochodów podatkowych sprzed dwóch lat.
Ponadto zgodnie z nowelizacją, możliwe będzie obniżenie wpłat do budżetu państwa na rzecz innych województw w przypadku słabszej koniunktury gospodarczej. Jeśli w trakcie roku budżetowego wpływy płatnika janosikowego z podatków spadną o więcej niż 10 proc. w stosunku do poprzedniego rocznego okresu, wtedy wpłaci on o 10 proc. mniejszą kwotę do budżetu. Aby żadne z województw nie straciło w wyniku wprowadzenia zmian, ustawa przewiduje dodatkowe dotacje z budżetu państwa na dofinansowanie w 2015 r. m.in. budowy, remontów i utrzymania dróg wojewódzkich. Ma to być kwota 268 mln zł.
Następnie nad ustawą będzie pracować Senat.
Źródło: Sejm RP