Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dlaczego kobiety to gorsi pracownicy?

Dlaczego kobiety to gorsi pracownicy? fotolia.pl

Sy­tu­acja Polek na rynku pracy jest kiep­ska. Same ko­bie­ty przy­zna­ją jed­nak, że to męż­czyź­ni dys­po­nu­ją ce­cha­mi w dużym stop­niu uła­twia­ją­cy­mi za­wo­do­wą ry­wa­li­za­cję

Firma Hen­kel Pol­ska w trak­cie te­go­rocz­ne­go Kon­gre­su Ko­biet prze­pro­wa­dzi­ła ba­da­nie opi­nii do­ty­czą­ce sy­tu­acji pol­skich ko­biet na rynku pracy. Ba­da­nie "Polka na rynku pracy 2014" (prze­pro­wa­dzo­ne pod­czas VI Kon­gre­su Ko­biet 9-10 maja br., me­to­dą an­kie­to­wą na pró­bie 350 uczest­ni­czek wy­da­rze­nia) po­ka­za­ło, że w 25. rocz­ni­cę trans­for­ma­cji ustro­jo­wej po­zy­cja ko­biet jest nadal słaba. Bli­sko 80% uczest­ni­czek ba­da­nia przy­zna­ło, że spo­tka­ło się z sy­tu­acja­mi nie­rów­ne­go trak­to­wa­nia w pracy.

Ponad 90% ko­biet pra­wie jed­no­myśl­nie stwier­dzi­ło, że ich sy­tu­acja na rynku pracy, szcze­gól­nie w kwe­stii wy­na­gro­dzeń i szans na awans, jest trud­niej­sza niż sy­tu­acja męż­czyzn.

60% wska­za­ło na pa­nu­ją­ce wśród pra­co­daw­ców prze­ko­na­nie, że ko­bie­ty są, z róż­nych po­wo­dów, "mniej war­to­ścio­wy­mi pra­cow­ni­ka­mi". Co trze­cia uważa, że na szan­se ko­biet na rynku pracy wpły­wa ko­niecz­ność łą­cze­nia ról do­mo­wych i za­wo­do­wych. W efek­cie "ko­bie­ty nie mogą po­świę­cić się pracy w rów­nym stop­niu, co męż­czyź­ni".

Takie spoj­rze­nie na rze­czy­wi­stość ma za­pew­ne zwią­zek z oso­bi­sty­mi do­świad­cze­nia­mi. Aż 45,1% ko­biet przy­zna­ło w an­kie­cie, że na wła­snej skó­rze do­świad­czy­ły nie­spra­wie­dli­we­go trak­to­wa­nia w pracy, a ko­lej­ne 34,5% o sy­tu­acji nie­rów­ne­go trak­to­wa­nia sły­sza­ło od ro­dzi­ny bądź zna­jo­mych.

Jed­no­cze­śnie, to samo ba­da­nie po­ka­zu­je, że to męż­czyź­ni dys­po­nu­ją ce­cha­mi w dużym stop­niu uła­twia­ją­cy­mi im ry­wa­li­za­cję w miej­scu pracy. Same ko­bie­ty za głów­ne cechy pra­cow­ni­ków - męż­czyzn uzna­ły: am­bi­cję (56%), po­trze­bę współ­za­wod­nic­twa (50%) i za­da­nio­wość (34%). Z kolei ko­bie­ty w pracy cha­rak­te­ry­zu­je we­dług nich zu­peł­nie co in­ne­go: su­mien­ność (64,8%), pro­fe­sjo­na­lizm (37,4%) oraz umie­jęt­ność współ­pra­cy (30,3%).

Źródło: www.forbes.pl

Czw., 16 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: