Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obszerna zmiana Ordynacji Podatkowej

Obszerna zmiana Ordynacji Podatkowej fotolia.pl

Formułowane nie tak dawno obietnice uczynienia przepisów podatkowych bardziej przyjaznymi dla obywateli przyjęły na razie formę nowelizacji Ordynacji podatkowej (i kilku innych ustaw). Choć zmiany w samej Ordynacji ujęte są w 170 punktach, a uzasadnienie liczy 104 strony to w oczy rzucają się przede wszystkim rozwiązania pogarszające pozycję podatników.

Sztandarowym przykładem jest tu klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Unikanie opodatkowania jest definiowane jako zastosowanie, w sposób zamierzony, sztucznej konstrukcji prawnej, której głównym celem było uzyskanie, nieprzewidzianej w przepisach prawa podatkowego oraz sprzecznej z celem i istotą tych przepisów, znacznej korzyści podatkowej przez podmiot tworzący lub współtworzący sztuczną konstrukcję prawną. Konstrukcja prawna będzie uważana za sztuczną, jeżeli:

1)      jest nadmiernie zawiła, co może przejawiać się w szczególności w:

a)      dzieleniu jednego zdarzenia lub łączeniu różnych zdarzeń lub

b)      realizowaniu konstrukcji przez podmioty pośredniczące, lub

c)       występowaniu w konstrukcji elementów prowadzących do uzyskania stanu identycznego lub zbliżonego do stanu istniejącego przed zastosowaniem konstrukcji prawnej, lub

d)      występowaniu w konstrukcji elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących, oraz

2)      nie ma treści ekonomicznej:

a)      ukrywając prawdziwy cel i znaczenie zdarzenia gospodarczego lub

b)      nie prowadząc do realizacji żadnego zdarzenia gospodarczego, lub

c)       będąc nieadekwatną lub zbędną do realizacji zdarzenia gospodarczego, zgodnie z jego celem i istotą oraz do uzyskania zamierzonego efektu gospodarczego.

Ustawa przyjmuje domniemanie, że taka czynność nie zostałaby zastosowana przez rozsądnie działający podmiot kierujący się w swoich wyborach celami gospodarczymi. W takim przypadku organ podatkowy ustala lub określa wysokość zobowiązania podatkowego pomijając sztuczne konstrukcje prawne i zamiast tego odnosząc się do rzeczywistych zdarzeń gospodarczych oraz typowej konstrukcji prawnej. Projektodawcy w uzasadnieniu wskazują (chyba z dumą), że tak skonstruowana klauzula wzmocni autonomię prawa podatkowego wobec prawa cywilnego.

Dalsze proponowane rozwiązania to w szczególności:

·         uszczelnienie systemu poboru podatków m.in. poprzez zmiany regulacji z zakresu informacji podatkowych, zobowiązań podatkowych i kontroli podatkowej;

·         umożliwienie przekazywania postępowań toczących się przed organami podatkowymi organom kontroli skarbowej – w celu uzyskania szerszego dostępu do danych bankowych;

·         przewidzenie możliwości usuwania z obrotu prawnego interpretacji indywidualnych sprzecznych z później wydaną interpretacją ogólną.

Projekt zawiera oczywiście pewne rozwiązania korzystne dla podatników, co nie zmienia faktu, że poważne wątpliwości budzi w czyim interesie jest projekt – organów podatkowych, czy też obywateli.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oaz niektórych innych ustaw będzie opiniowany na następnym posiedzeniu Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych.

Niedz., 27 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski