Urząd Marszałkowski w Kujawsko-Pomorskiem przekaże nieodpłatnie ponad 5000 komputerów z dostępem do Internetu osobom niepełnosprawnym, uczniom i studentom z ubogich rodzin oraz gospodarstwom domowym o najniższych dochodach.
W przyszłym roku rozpocznie się realizacja drugiej edycji projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego” w ramach PO IG, budżet wynosi 50 milionów złotych, z czego 85% pochodzi z EFRR.
Beneficjentami projektu jest 50 gospodarstw domowych o niskich dochodach; 3 tysiące osób niepełnosprawnych oraz 2 tysiące uczniów i studentów z rodzin w trudnej sytuacji materialnej.
Projekt przewiduje przekazanie sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem, zapewnienie bezpłatnego dostępu do Internetu przez rok, instalację i serwis, a także ubezpieczenie oraz szkolenia. Kończy się pierwsza edycja projektu, w ramach której przeznaczono 25,7 miliona złotych na 3500 komputerów wraz z dostępem do Internetu.
Ze wsparcia skorzystało 2,5 tysiąca osób i rodzin o niskich dochodach, ośrodki opiekuńczo-wychowawcze oraz rodziny zastępcze, oraz 1000 osób niepełnosprawnych, w tym 300 osób niewidomych, które otrzymały komputery ze specjalistycznym wyposażeniem i oprogramowaniem. Kujawsko-Pomorskie jest jedynym regionem, które pozyskało środki na zmniejszanie barier technologicznych. Był to największy projekt realizowany w ramach działania 8.3 PO IG i jedyny, w którym wnioskodawcą był samorząd województwa.
Aktualnie w ramach działania 8.3. Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion - realizowanych jest 121 projektów o wartości przekraczającej 309 milionów, wsparcie unijne to nieco ponad 260 milionów zł. W większości wnioskodawcami są gminy, w 10 powiaty, jeden projekt realizuje województwo kujawsko-pomorskie i jeden Fundacja Edukacji Ekonomicznej.