Uprawnienia z decyzji o pozwoleniu na budowę uzyskuje jej adresat, a więc osoba, na rzecz której została wydana albo osoba, na rzecz której przeniesione zostało, w trybie art. 40 Prawa budowlanego, wcześniej wydane pozwolenie na budowę.
Zgodnie z przepisem art. 40 Prawa budowlanego organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Nie jest dopuszczalny przelew tych uprawnień, gdyż są to uprawnienia publicznoprawne, możliwe jest natomiast ich przejście w drodze sukcesji uniwersalnej – Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 23 stycznia 2013 r., I CSK 296/2012. Sukcesja uniwersalna jest jednym ze sposobów nabycia prawa podmiotowego, czy szerzej nabycia majątku, a więc ogółu aktywów i pasywów przysługujących określonemu podmiotowi. Sukcesja uniwersalna prowadzi do nabycia całego lub części jakiegoś majątku i to na podstawie jednego zdarzenia prawnego. W drodze sukcesji uniwersalnej następuje nie tylko nabycie praw podmiotowych objętych zakresem sukcesji, ale także związanych z tym obowiązków. Oznacza to, że nabywca wchodzi niejako w całą sytuację prawną swojego poprzednika (S. Sołtysiński i in., Kodeks spółek handlowych. Łączenie, podział i przekształcanie spółek. Przepisy karne. Komentarz do artykułów 491-633, t. IV, Warszawa 2012, uw. 4-6 do art. 494).