Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ceny maksymalne prądu dla samorządów - pytania Związku Powiatów Polskich

Ceny maksymalne prądu dla samorządów - pytania Związku Powiatów Polskich fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich zapytał Rząd o ceny maksymalne prądu w przyszłym roku.

Wystąpienie ZPP skierowano w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Chodzi o ceny maksymalne energii elektrycznej dla tzw. odbiorców uprawnionych w ramach samorządu terytorialnego.

„Z wypowiedzi dla mediów Minister Pauliny Hennig-Kloski wynika, że Rząd planuje przedłużyć obowiązywanie zasad mrożenia cen energii, jednakże nie są znane jeszcze szczegóły takiego wsparcia. Wydaje się to jednak odpowiedni czas na podjęcie politycznej decyzji w tym temacie, gdyż ceny energii są kluczowe do szacowania wydatków szeroko pojętych podmiotów w ramach JST.” – można przeczytać w piśmie skierowanym na forum Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska KWRiST.

Dalej organizacja zauważa, że obecna cena maksymalna tj. 693 zł netto za 1 MWh odbiega od cen rynkowych, które po perturbacjach, wróciły do normy i wykazują tendencję spadkową. W związku z tym wiele jednostek jest w tym momencie chronionych ceną maksymalną, która osłania nie przed wysokimi cenami na rynku, a cenami jakie musiały zawrzeć w umowach podpisywanych z przedsiębiorstwami energetycznymi w ramach zamówień publicznych. Dlatego ZPP postawiło następujące pytania:

  1. Czy Rząd planuje w 2025 r. utrzymanie wsparcia osłonowego w postaci cen maksymalnych energii elektrycznej dla tzw. odbiorców uprawnionych, w szczególności JST?
  2. Czy nie powinno wiązać się to z obniżeniem ceny maksymalnej energii elektrycznej?

Samorządowcy oczekują odpowiedzi na najbliższym posiedzeniu Zespołu.

Z całością wystąpienia można zapoznać się NA STRONIE ZWIĄZKU.

Wt., 15 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński