Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie – zbędny wydatek, czy ważna usługa dla obywateli?

Bezpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie – zbędny wydatek, czy ważna usługa dla obywateli? fotolia.pl

Tytułowe pytanie to temat panelu dyskusyjnego jaki Związek Powiatów Polskich organizuje podczas Kongresu Regionów 2014, który odbywać się będzie w dniach od 10 do 12 czerwca br. w Świdnicy.

Powiększający się stopień skomplikowania życia społecznego sprawia, że współczesne państwo nie powinno funkcjonować bez dobrze zorganizowanego, kompleksowego systemu poradnictwa prawnego i obywatelskiego. Niestety Polska do dnia dzisiejszego nie doczekała się takiego systemu, mimo wielu prób podejmowanych w tym celu na przestrzeni ostatnich lat. W efekcie poradnictwo prawne i obywatelskie nadal pozostaje w dużej mierze efektem lokalnego zaangażowania społecznego czy też wąskiego, branżowego wsparcia przez poszczególne organy administracji publicznej lub samorządów zawodowych, a nie usługą społeczną gwarantowaną przez państwo. W ramach panelu zastanowimy się w jaki sposób sytuację tę można poprawić.
Należy przy tym mieć świadomość, że brak systemu poradnictwa prawnego i obywatelskiego ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie państwa.
Brak pomocy we właściwym momencie nie jest problemem indywidualnym – może prowadzić np. do konieczności udzielania wsparcia z zakresu pomocy społecznej, czy też zaangażowania wymiaru sprawiedliwości do rozstrzygania konfliktu, który można było rozwiązać polubownie.

Dyskusja nad tą problematyką jest szczególnie uzasadniona w świetle faktu, że na ukończeniu jest projekt systemowy „Opracowanie kompleksowych i trwałych mechanizmów wsparcia dla poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce”, w ramach którego przygotowano wiele dokumentów ułatwiających opracowanie odpowiedniej polityki publicznej – w tym: diagnozę obecnego stanu poradnictwa, przegląd rozwiązań zagranicznych, wskazanie możliwych modeli bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego.

W związku z powyższym Związek Powiatów Polskich zachęca do aktywnego udziału w panelu dyskusyjnym zatytułowanym "Bezpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie – zbędny wydatek, czy ważna usługa dla obywateli?", który odbędzie się w dniu 12 czerwca br. w godz. od 10.55 do 12.10 w Świdnicy (bud. C, Rynek 35, sala 4)

Ekspertami, którzy zabiorą głos w dyskusji będą:

  • Krzysztof Więckiewicz (Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w MPiPS)
  • Kamil Bobek (główny specjalista w Departamencie Pożytku Publicznego w MPiPS, kierownik projektu "Opracowanie kompleksowych i trwałych mechanizmów wsparcia dla poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce")
  • dr Jan Winczorek (ekspert Instytutu Prawa i Społeczeństwa)
  • Grzegorz Kubalski (prawnik i ekspert Związku Powiatów Polskich)

Panel poprowadzi: Marek Wójcik (zastępca dyrektora biura Związku Powiatów Polskich, ekspert Komisji Wspólnej Rządu
i Samorządu Terytorialnego)

Zgłoszenia udziału w Kongresie Regionów w Świdnicy można dokonać poprzez stronę http://rejestracja.kongresregionow.pl/

Niedz., 1 Czrw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka