Organizacje pożytku publicznego sprawdzały i porządkowały swoje dokumenty, przede wszystkim te najważniejsze – statuty i regulaminy. Jakkolwiek ich głównym zadaniem jest praca na rzecz społeczeństwa, to porządek w papierach musi być.
Akcja ta była konieczna w związku z ustawą o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta, z dnia 22 stycznia 2010 roku została ogłoszona w dniu 25 lutego tegoż roku, co oznacza, że od 12 marca 2010 zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Od tego momentu, zgodnie z art. 23 ustawy nowelizacyjnej, powstał obowiązek dostosowania statutów i aktów wewnętrznych do nowych przepisów. Tu nie ma żadnej pomyłki w dacie, ale jak to bywa, dla wielu organizacji pożytku publicznego rok okazał się niewystarczający. Dlatego w od 31 stycznia do 4 lutego na ulicy Szpitalnej 5 w Warszawie Informatorium dla organizacji pozarządowych pomagało organizacjom pożytkuj publicznego sprawdzić ich statuty i regulaminy w celu dostosowania ich do zmienionych przepisów ustawy o pożytku. Z tej możliwości skorzystały 144 osoby i okazało się, że ze znajomością prawa nie jest najlepiej.
Czas na uporządkowanie przez organizacje pożytku publicznego ich konstytutywnych dokumentów minął 11 marca, a więc kilka dni temu. Jakie mogą być konsekwencje? Największą konsekwencją będzie wniosek o wykreślenie z rejestru, a wykreślenie oznacza utratę statusu organizacji pożytku publicznego, a co za tym idzie – utratę prawa do otrzymywania środków w ramach 1 % odpisów podatkowych. Nie ma jeszcze tak drastycznych posunięć, bo termin upłynął kilka dni temu i nie ma pewności, że w ogóle takie restrykcje będą. Tak czy owak, także samorządowcy powinni być zainteresowani przypomnieniem organizacjom na swoim terenie o tym obowiązku, do czego wszystkie samorządy zachęcamy. Może jeszcze nie będzie za późno.
Na podstawie wiadomosci.ngo.pl