Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ożarowice już nie są białą plamą w dostępie do szerokopasmowego internetu

Ożarowice już nie są białą plamą w dostępie do szerokopasmowego internetu fotolia.pl

Śląska gmina Ożarowice (na jej terenie leży port lotniczy Katowice-Pyrzowice) wdrożyła powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu, A jako pierwsza na świecie w technologii LTE. Korzystają już z niego jednostki organizacyjne gminy, a kolejnym etapem będzie dostarczenie szybkiego internet wszystkim mieszkańcom Ożarowic. Wdrożenie projektu kosztowało 3,2 mln zł, z czego 2,7 mln pochodziło z funduszy unijnych w ramach śląskiego RPO.

Do niedawna w naszej gminie było kilku operatorów internetowych, natomiast dostęp do szybkiego internetu miało tylko 30 proc. mieszkańców. Można śmiało powiedzieć, że byliśmy częścią białej plamy na mapie w zakresie usług szerokopasmowych. Znając realia i wiedząc, jak długo czeka się na budowę takiej infrastruktury, postanowiliśmy sami, jako gmina zainwestować w rozbudowę naszej sieci – wyjaśnia wójt Ożarowic Grzegorz Czapla. Ma nadzieję, że mieszkańcy chętniej będą teraz wykorzystywać internet równiez w kontaktach z urzędem gminy.

Korzyście z inwestycji zachwalają także przedstawiciele firm ją realizującej. Na dostępie LTE zyskają nie tylko mieszkańcy. – Oznacza to, że przed gminą otworzyły się nowe możliwości w zakresie turystyki, a także wprowadzenia nowej jakości zarządzania gminą, monitoringu wizyjnego, kiosków internetowych czy hot spotów. To wszystko i jeszcze wiele innych rzeczy jest możliwe za sprawą szerokopasmowego Internetu - informuje Sylwester Chojnacki. – Jest to pierwszy projekt LTE na świecie w tak wysokiej częstotliwości. Dzięki temu mieszkańcy Ożarowic mogą dzisiaj cieszyć się najnowszą technologią LTE, która służy jako ostatnia mila dostępu dla użytkowników końcowych, czyli mieszkańców gminy. Pasmo najczęściej dzisiaj wykorzystywane przez operatorów kończy się w granicach 2,3-2,6 GHz. Natomiast potrzeba i regulacje rynku światowego wskazują na to, że pojawiają się również inne częstotliwości do zagospodarowania. Są to częstotliwości rzędu 3,4-3,8 GHz. - dodaje. Dzięki wykorzystaniu wyższych częstotliwości oraz tzw. systemów LTE TDD projekt będzie służył mieszkańcom długo – co najmniej 8 do 10 lat. – Bez trudu osiągnęliśmy przepustowość 30 Mbps na pojedynczym terminalu LTE. Działają też radiolinie, które przenoszą od 200 do 800 Mbps – jest to naprawdę wydajna, nowoczesna infrastruktura teletransmisyjna – mówi Grzegorz Czapla przedstawiciel innej firmy zaangażowanej w projekt. – Wydzieliliśmy dwie warstwy funkcjonalne: warstwę dystrybucyjną, która została oparta o radiolinie cyfrowe o bardzo dużej przepustowości i warstwę dostępową, która wykorzystuje dwie technologie – to jest właśnie nowoczesna technologia LTE i technologia WiFi.

Śr., 25 Gr. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża