Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Brwinów przystąpił do ZIT WOF

Brwinów przystąpił do ZIT WOF fotolia.pl

Radni przyjęli uchwałę zatwierdzającą przystąpienie gminy Brwinów do współpracy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym (ZIT WOF). Program ten ma na celu wspólną realizację przedsięwzięć na rzecz 39 samorządów. Co zyska na tym Brwinów?

ZIT to instrument finansowania oparty na ścisłej współpracy samorządów powiązanych w miejskie obszary funkcjonalne. Propozycję jego wdrożenia w Polsce złożyła Komisja Europejska. Dzięki temu Warszawa i okoliczne gminy będą mogły realizować wspólne przedsięwzięcia w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Docelowo program obejmie samorządy, które w sierpniu tego roku podpisały deklarację wielostronnej współpracy. Zobowiązuje ona gminy do opracowania wspólnej strategii i przygotowania pakietu inwestycji przewidywanych do wykonania z funduszy unijnych pozyskanych w latach 2014–2020. Oprócz Brwinowa, do programu przystąpiły także inne gminy naszego regionu: Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Ożarów Mazowiecki, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Raszyn. – Program ZIT ma na celu sprzyjanie rozwojowi gospodarczemu gmin, a także rewitalizację terenów zdegradowanych. W ramach partnerstwa będziemy chcieli ubiegać się o dotację na budowę sieci szlaków rowerowych, będziemy chcieli także wpisać obwodnicę Moszny, całą sieć dróg na terenach przemysłowych Parzniewa. Dziś odpowiedniej infrastruktury drogowej tam nie ma, ale im szybciej się ona pojawi tym szybciej zadomowią się na tym ternie nowi inwestorzy – mówi Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa. – Zgłosiliśmy także temat przejścia pieszo-rowerowego w ciągu ul. Sportowej w Brwinowie – dodaje.

Brwinowski włodarz podkreśla, że ZIT z jednej strony zakłada współpracę między gminami, z drugiej zaś szykują się twarde negocjacje wśród samorządów o to, które inwestycje powinny finalnie walczyć o dotacje.– Wszystkie gminy włączone do ZIT musiały zgłosić propozycje inwestycji. W grudniu jako przedstawiciele wszystkich 39 samorządów będziemy ustalać, które inwestycje chcemy przepchnąć dalej w postępowaniu dotacyjnym, a których do tej puli nie włączamy – zaznacza Kosiński. – Na pewno zapowiada się na twarde negocjacje z Warszawą, która ma inne priorytety inwestycyjne niż gminy z naszego regionu. Tak na przykład my zgłosiliśmy budowę kanalizacji sanitarnej w Żółwinie i Owczarni, a Warszawa nie chce o tym słyszeć, bo kanalizację już ma. Rozmowy będą więc trudne, ale będziemy się starali przekonać większe jednostki samorządowe, aby zrozumiały potrzeby tych mniejszych – dodaje.

Kosiński podkreśla, że na późniejszym etapie programu samorządy, które przystąpiły do ZIT będą ze sobą rywalizować. – Dziś jesteśmy wszyscy razem, zgłaszamy propozycje inwestycji, pracujemy nad wspólnymi rozwiązaniami. Ale gdy będą ogłaszane konkursy na poszczególne dotacje, będziemy ze sobą o te pieniądze konkurować. Inne są bowiem potrzeby gmin pasma zachodniego, a inne gmin np. w sąsiedztwie Wołomina. Pula pieniędzy na ZIT na Mazowszu też będzie określona, a chętnych wielu. Te środki muszą zostać mądrze podzielone – mówi burmistrz Brwinowa. – Dziś musimy wspólnie jak najwięcej dla siebie ugrać potem zgodnie z prawami rynku, będziemy walczyć o dofinansowania. Przy poszczególnych projektach będziemy działać jako Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów (Brwinów, Milanówek, Podkowa Leśna – przyp. red.), a w przypadku walki o dotacje na sieć ścieżek rowerowych myślę, że trzeba będzie wrócić do tematu współpracy gmin pasma zachodniego – dodaje.

Źródło: wiadomosci.wpr24.pl

alt

Pon., 9 Gr. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka