Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obywatele dla demokracji – konkurs dla NGO

Obywatele dla demokracji – konkurs dla NGO fotolia.pl

Od 16 października do 15 listopada organizacje pozarządowe mogą składać wnioski na projekty systemowe. Organizacje mogą się ubiegać o dotacje w wysokości od 300 tys. do 1,5 mln złotych na projekty realizowane samodzielnie oraz do 2 mln złotych na projekty realizowane w partnerstwie. Składanie wniosków odbywa się dwuetapowo. Na I etapie organizacje składają wnioski wstępne. Na II etapie wybrane organizacje składają wnioski pełne.

Dotacje przyznawane będą na działania nastawione na przygotowanie i wdrożenie systemowych rozwiązań służących wzmocnieniu i podniesieniu jakości działania całego sektora pozarządowego lub jego poszczególnych „branż”. Przykładowe problemy do podjęcia w projektach systemowych:

  • Otoczenie prawne – działania mające na celu budowanie przyjaznego dla organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich otoczenia instytucjonalno-prawnego.
  • Misja i standardy – działania mające na celu wzmocnienie tożsamości organizacji pozarządowych, oparcie w większym stopniu ich działalności na misji i na planowaniu strategicznym oraz na badaniu i lepszym rozumieniu potrzeb i oczekiwań grup, na rzecz których działają.
  • Informacja i komunikacja – działania mające na celu rozszerzenie zakresu dostępnych informacji, tworzenie forum dyskusji o kwestiach istotnych dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, upowszechnienie wśród obywateli wiedzy o różnorodnym charakterze i efektach działalności trzeciego sektora.
  • Źródła finansowania – działania mające na celu wzrost skuteczności organizacji pozarządowych w pozyskiwaniu środków ze zróżnicowanych źródeł.
  • Problemy „branżowe” – działania mające na celu zidentyfikowanie i zaproponowanie rozwiązań problemów/potrzeb specyficznych dla poszczególnych rodzajów organizacji pozarządowych (np. organizacji działających w obszarze pomocy społecznej, edukacji lub kultury, think tanków, organizacji strażniczych lub zajmujących się reprezentowaniem i rzecznictwem interesów, organizacji lokalnych, miejskich lub zajmujących się wspieraniem organizacji i inicjatyw obywatelskich).

Priorytetowo będą traktowane działania adresowane do większej liczby organizacji oraz te zapewniające trwałość rezultatów. Wkład własny to min. 10% wartości kosztów całkowitych, z czego nie mniej niż połowa (min. 50%) musi być wkładem finansowym, a nie więcej niż połowę (max. 50%) może stanowić wkład rzeczowy w postaci pracy wolontariackiej.

Okres wykorzystania dotacji i realizacji projektu powinien trwać minimum 2 lata, jednak nie dłużej niż do 30 kwietnia 2016 roku. W uzasadnionych przypadkach okres wykorzystania dotacji i realizacji projektu może być krótszy.

Szczegółowe informacje i wytyczne dotyczące przygotowywania i składania wniosków, Podręcznik dla Wnioskodawców oraz formularze wniosków wraz z instrukcją ich wypełniania znajdują się na stronie Programu Obywatele dla demokracji.

Źródło: www.ngofund.org.pl

Czw., 17 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna