Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kujawsko-pomorskie realizuje duży projekt walki z e-wykluczeniem

Kujawsko-pomorskie realizuje duży projekt walki z e-wykluczeniem fotolia.pl

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przekazuje laptopy dla dwóch tysięcy niezamożnych rodzin i niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym w w 136 gminach województwa. Obdarowani będą mogli przez siedem lat bezpłatnie korzystać z internetu.

- To jedyne tego typu przedsięwzięcie w kraju. Można powiedzieć, że przetarliśmy szlaki i w przyszłości z wypracowanych przez nas rozwiązań będą mogły korzystać osoby i środowiska zagrożone wykluczeniem cyfrowym w całym kraju – podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.

Wyjątkowość projektu podkreślał też Marek Kalbarczyk, niewidomy informatyk i menedżer, a także działacz społeczny, którego firma, sama zatrudniająca osoby niepełnosprawne, prowadzi szkolenia dla beneficjentów wśród których znaczna grupa to niepełnosprawni, w tym słabowidzący i niewidomi: – To wspaniałe, że ktoś uznał, iż są możliwości, można zdobyć pieniądze, więc można pomóc. To się dotąd w żadnym innym miejscu nie udało.

Właśnie z myślą o niepełnosprawnych zamówiono specjalistyczne oprogramowanie i urządzenia peryferyjne. Najbardziej zaawansowane z nich to zintegrowany z klawiaturą ekran dla osób niewidomych posługujących się alfabetem Braille'a. Niewielkie, cienkie jak tablet i poręczne urządzenie, które bezprzewodowo łączy się z dowolnym komputerem, pozwala osobie niewidomej na odczytanie wszystkiego co pojawia się na ekranie, a także informacji odnoszących się do systemu operacyjnego. Koszt jest niestety wysoki – 13 tysięcy złotych – dlatego większości niepełnosprawnych zwyczajnie na to nie stać.

Wśród innych tego typ zakupów są też klawiatury typu „big keys" z cztery razy większymi i kolorowymi klawiszami oraz nakładkami uniemożliwiającymi przypadkowe wciśnięcie więcej niż jednego klawisza; tak zwane odwrócone myszy o średnicy 55 milimetrów, które można obsługiwać dłonią, stopą lub ustami; programy udźwiękawiające i udźwiękawiająco-powiększające.

Komputery, a ściślej laptopy, przekazano uczestnikom programu od 20 września, łącząc to ze szkoleniami z podstaw obsługi i korzystania z internetu. Ostatni z zaplanowanych krótkich kursów, w którym wezmą udział uczestnicy programu z powiatu inowrocławskiego, odbędzie się 21 października.

Jednocześnie nadal trwa nabór wniosków w drugiej edycji programu. Tym razem wsparcie trafi 3 tysięcy gospodarstw domowych. Chcemy, żeby skorzystali z niego przede wszystkim uczniowie pobierający stypendia socjalne i osoby niepełnosprawne, dla których komputer z internetem jest oknem na świat. Dokumenty można składać w miejskich, gminnych i miejsko-gminnych ośrodkach pomocy społecznej. Tu szkolenia i przekazywanie sprzętu zaplanowaliśmy na pierwsze miesiące 2014.

Realizacja projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego" kosztować ma 26 mln zł. Sfinansowana zostanie w 85 proc. z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a w pozostałej części z budżetu gmin będących partnerami projektu.

Źródło: UMWKP, polskaszerokopasmowa.pl

Wt., 8 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka