Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NIK o samorządach (cz.7): Niegospodarność samorządów przy realizacji zadań własnych i zleconych

NIK o samorządach (cz.7): Niegospodarność samorządów przy realizacji zadań własnych i zleconych fotolia.pl

W przekazanym do Sejmu "Sprawozdaniu z działalności NIK w 2012 roku" odnajdujemy kolejny interesujący wątek dotyczące spraw związanych z administracją samorządową. Otóż zdaniem NIK-u samorządy cechują się niegospodarnością przy realizacji zadań własnych i zleconych.

Podstawowym aktem prawnym regulującym gospodarowanie nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego jest ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

NIK sprawdziła, jak ze swoich zadań wywiązuje się Burmistrz Radzynia Podlaskiego w kontroli pt. Prawidłowość realizacji przez Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski wybranych zadań w latach 2007-2011, i wystawiła mu ocenę negatywną, zarzucając brak dbałości w zarządzaniu środkami publicznymi, nierzetelną i niedbałą obsługę prawną Urzędu Miasta. Zdaniem NIK do niegospodarności doszło w związku ze sporem z wykonawcą inwestycji pn. „Modernizacja i rozbudowa miejskiej oczyszczalni ścieków w Radzyniu Podlaskim" w zakresie dotyczącym jej rozliczenia finansowego.

Burmistrz na czas nie przedłożył sądowi, w odpowiedzi na pozew Mostostalu-Eksport SA, kompletnych dowodów potwierdzających zasadność potrącenia kar, przewidzianych w umowie (prawie 1,3 mln zł) za zwłokę w realizacji poszczególnych zadań, co skutkowało przegranym procesem, utratą możliwości dochodzenia tych kar i poniesieniem kosztów procesu (ponad 70 tysięcy zł). Przez dwa lata nie wykonał wyroku sądu, co spowodowało dodatkowe koszty (odsetki za zwłokę plus koszty postępowania komorniczego) w wysokości ok. 400 tys. zł. Z nieuzasadnionych powodów zwlekał z dochodzeniem od wykonawcy tej inwestycji kar umownych, należnych na podstawie umowy, w kwocie prawie 2 mln zł za nieterminową realizację zadania.

Źródło: "Sprawozdaniu z działalności NIK w 2012 roku", NIK, 2013

Sob., 5 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka