Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie będzie wsparcia unijnego dla lasów prywatnych?

Nie będzie wsparcia unijnego dla lasów prywatnych? fotolia.pl

Zdaniem kontrolerów UE wsparcie unijne dla lasów prywatnych nie przynosi wymiernych rezultatów. Zgodnie ze sprawozdaniem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) w sektorze leśnictwa na szczeblu UE nie przeprowadzono szczegółowej analizy sytuacji w celu uzasadnienia specjalnego wsparcia finansowego na rzecz podwyższania wartości gospodarczej lasów. Państwa członkowskie korzystały z działania, aby wspierać operacje, które nie odpowiadały celom programu i które można by w sposób bardziej odpowiedni sfinansować za pomocą innych działań o innych wymogach kwalifikowalności i innych, zazwyczaj niższych stawkach finansowania pomocy.

Szczególne działanie 122 „podwyższanie wartości gospodarczej lasów” wprowadzono po raz pierwszy w okresie budżetowym 2007–2013. Łączna kwota, którą przeznaczono na to działanie w latach 2007–2013 wyniosła 535 mln euro. W ramach kontroli ETO wykryto niedociągnięcia w programie pod względem koncepcji, realizacji i monitorowania działania. Kontrolerzy UE stwierdzili, że Komisja i państwa członkowskie nie zarządzały kontrolowanymi aspektami wsparcia na rzecz podwyższania wartości gospodarczej lasów w sposób wydajny i skuteczny. Biorąc pod uwagę propozycję utrzymania takiego programu wsparcia w następnym okresie budżetowym, obejmującym lata 2014–2020, ETO przedstawił propozycję szeregu działań usprawniających mających na celu zagwarantowanie uzyskania unijnej wartości dodanej w ramach tego programu.

ETO ustalił, że tylko kilka skontrolowanych projektów przyczyniło się do znacznego podwyższenia wartości gospodarczej lasów, albo poprzez podwyższenie wartości gruntów (budowa traktów i dróg leśnych), albo poprzez podwyższenie wartości drzewostanów (operacje leśne, takie jak przycinanie gałęzi lub trzebież). Ponadto stwierdzono przypadki przyznania nieproporcjonalnie wysokiego wsparcia publicznego.

Biorąc pod uwagę rezultaty obecnego programu, ETO zaleca, aby Komisja dokonała w nim zmian. Najpierw należałoby określić, co składa się na wartość gospodarczą lasów, a następnie ocenić potrzeby UE w zakresie wsparcia rosnącej wartości gospodarczej oraz jasno określić najważniejsze aspekty, które zapewniłyby ukierunkowanie wsparcia UE na te potrzeby. ETO wezwał również państwa członkowskie do wprowadzenia odpowiednich procedur mających na celu zapewnienie skuteczności wsparcia pod względem faktycznego podwyższania wartości gospodarczej obszarów leśnych, na których przeprowadzane są inwestycje.
ETO stwierdził, że państwa członkowskie nie określiły wartości obszarów leśnych przed inwestycjami i po nich ani nie wymagały tego od beneficjentów, w związku z czym bardzo trudno jest określić, czy wsparcie UE przyniosło jakąkolwiek wartość dodaną.

Źródło: www.europa.eu

Niedz., 22 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna