Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jest nowe stanowisko UKE w sprawie samorządowego Internetu

Jest nowe stanowisko UKE w sprawie samorządowego Internetu fotolia.pl

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował nowe stanowisko w sprawie świadczenia przez jednostki samorządu terytorialnego bezpłatnej lub za opłatę niższą niż cena rynkowa usługi dostępu do sieci Internet na podstawie art. 7 Megaustawy.

Zgodnie z nim maksymalna przepływność oferowna w publicznych hotpsotach nie powinna przekraczać 512 kbit/s. W stosunku do wcześniej wydawanych decyzji regulator zdecydował się na skrócenie maksymalnego czasu, po upływie którego następuje zakończenie połączenia do 45 minut (tzw. czas jednorazowej sesji w ramach dostępu nieodpłatnego) oraz wprowadza dodatkowo wymóg 15 minutowej przerwy pomiędzy poszczególnymi sesjami. W publicznych hotspotach ograniczony ma być także miesięczny limit transferu danych do nie więcej niż 750 MB dla użytkownika.

Jak podkreśla UKE zmiany wynikają z 3-letniej praktyki w prowadzeniu postępowań administracyjnych w sprawie samorządowych hotspotów. Prezes UKE wziął również pod uwagę opinie operatorów świadczących komercyjnie usługi dostępu do Internetu, które przekazywane były w trakcie postępowań konsultacyjnych. Nowe stanowisko Prezesa UKE uwzględnia także opinie i uwagi zgłoszone w toku konsultacji projektu zmiany stanowiska, które odbyły się w dniach 4 -18 czerwca 2013 r.

Warunkami formalnymi świadczenia przez jst usługi dostępu do Internetu są podjęcie przez organ stanowiący jst stosownej uchwały oraz uzyskanie zgody Prezesa UKE, wyrażonej w formie decyzji administracyjnej.

Jak zauważa UKE oferowanie przez jst bezpłatnej lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa usługi dostępu do Internetu dla ogółu ludności zaczyna być już w Polsce zjawiskiem powszechnym. Taka działalność zawsze będzie oddziaływać na lokalny rynek telekomunikacyjny. Oddziaływanie to z jednej strony może być pozytywne, bowiem przejawia się między innymi zapewnieniem osobom wykluczonym cyfrowo możliwości korzystania z usługi dostępu do Internetu, czy też zwiększeniem zainteresowania technologiami informacyjno – komunikacyjnymi. Z drugiej strony, taka działalność JST może jednak powodować stagnację lokalnego rynku telekomunikacyjnego oraz zakłócić rozwój konkurencji na tym rynku.

Świadczenie przez jst usługi dostępu do Internetu może być wykonywane tam, gdzie nie jest zaspokojone zapotrzebowanie mieszkańców na usługi telekomunikacyjne.

Z pełną treścią stanowiska UKE można zapoznać się TUTAJ.

Źródło: polskaszerokopasmowa.pl

Niedz., 15 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka