Ustawa o ochronie danych osobowych nie reguluje tej kwestii. Jednak przyjąć należy, iż administrator danych, u którego będą prowadzone czynności kontrolne, powinien być poinformowany o terminie kontroli. Kontrolowany podmiot ma wówczas możliwość przygotowania się do kontroli, a w szczególności sprawdzenia dokumentacji, uzupełnienia ewentualnych nieprawidłowości, które mogłyby zostać zakwestionowane przez inspektora. Może również podjąć odpowiednie działania organizacyjne, które pozwolą na usprawnienie i przyspieszenie przeprowadzenia czynności kontrolnych.
Zaznaczyć należy, że inspektor może przeprowadzić kontrolę bez uprzedzenia, jeżeli okoliczności sprawy wskazują, iż kontrolowany mógłby ukryć dowody, które świadczą o popełnieniu przez niego czynu zabronionego wskazanego w ustawie.
Jednakże w odniesieniu do przedsiębiorców obowiązują regulacje dotyczące zawiadomienia o kontroli. Stosownie do art. 79 ust. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155 poz. 1095) kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.
Źródło: www.edugiodo.giodo.gov.pl