Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podkarpacie będzie miało dodatkowe środki na sieć regionalną

Podkarpacie będzie miało dodatkowe środki na sieć regionalną fotolia.pl

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej podjął kwestię projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej.

Projekt ten jest realizowany w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. 8 lipca nastąpiło otwarcie ofert. Wpłynęła jedna, którą złożyły Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, jednak jej wartość – ponad 310 mln - przewyższyła pieniądze zabezpieczone na ten cel w budżecie województwa.

- Na poniedziałkowej sesji 26 sierpnia radni zgodzili się zwiększyć środki z budżetu województwa na tę inwestycję o 6,6 mln złotych. Mamy też dodatkową kwotę ponad 20 mln z budżetu państwa i z EFRR-u. W ciągu miesiąca powinniśmy podpisać umowę i firma Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe będzie mogła ruszyć z projektem – mówił marszałek Władysław Ortyl – Ten projekt jest bardzo złożony. Jest to pierwszy projekt w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, który realizuje samorząd województwa. Idą takie czasy, że samorząd województwa będzie pokazywał to partnerstwo publiczno-prywatne, aby inne samorządy od nas brały przykład.

Ortyl podkreślił, że sporządzona została ekspertyza, która wyjaśniła, dlaczego cena w ofercie była wyższa o blisko 30 mln zł niż planowany kosztorys.

- Konsorcjum, które wygrało nasz przetarg, jest dla nas wiarygodną firmą. Realizuje ono podobny kontrakt w woj. warmińsko-mazurskim i z naszych informacji wynika, że nie ma tam problemów z realizowaniem umowy - zaznaczył marszałek.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 - Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. Warunki projektu zakładają zaprojektowanie i wybudowanie na terenie województwa podkarpackiego pasywnej sieci szerokopasmowej, węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zapewniającej mieszkańcom, podmiotom publicznym oraz gospodarczym możliwość korzystania z usług teleinformatycznych oraz z multimedialnych zasobów informacji i usług świadczonych elektronicznie. Po wybudowaniu sieci projekt zakłada konieczność utrzymania oraz zarządzania siecią szerokopasmową, jak również umożliwi generowanie przychodów telekomunikacyjnych na terenie Województwa Podkarpackiego. Szczegółowe warunki projektu przewidują wybudowanie na terenie Województwa Podkarpackiego 2006 km szkieletowej i dystrybucyjnej sieci światłowodowej a także 189 węzłów dystrybucyjnych oraz 14 węzłów szkieletowych.

Łączna wartość tego projektu to ponad 321 mln złotych. Dodając do tego Podkarpacki System Informacji Medycznej o wartości blisko 60. mln złotych, na który niebawem zostanie podpisana umowa oraz Podkarpacki System e-Administracji Publicznej – PseAP o wartości 92 mln złotych, to łącznie na informatyzację – poprzez te trzy projekty - uruchamiamy kwotę pół miliarda złotych – dodał marszałek.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, polskaszerokopasmowa.pl

Śr., 28 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka