Ogólną zasadą wyrażoną w art. 33 ust. 1 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych jest że granice obszaru, któremu został nadany status uzdrowiska albo status obszaru ochrony uzdrowiskowej, pokrywają się z granicami administracyjnymi gmin, miast lub jednostek pomocniczych gmin.
Jednakże w sytuacji, gdy granice uzdrowiska albo obszaru ochrony uzdrowiskowej pokrywają się z granicami administracyjnymi więcej niż jednej gminy, prawa i obowiązki przewidziane w ustawie są wykonywane przez te gminy w trybie i na zasadach, o których mowa w art. 64-74 ustawy o samorządzie gminnym. Zasady te stosuje się także, gdy granice uzdrowiska albo obszaru ochrony uzdrowiskowej wykraczają poza granice administracyjne więcej niż jednej gminy.
Oznacza to, że do uregulowania współpracy między tymi gminami zastosowanie znajdują przepisy dotyczące związków i porozumień międzygminnych.
Artykuł 3 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych wyklucza możliwość samodzielnego wykonywania zadań wynikających z ustawy przez gminy, których obszar w całości bądź w części tworzą uzdrowisko. Ustawodawca określił bowiem obligatoryjne formy prawne, w jakiej odbywać się może współdziałanie pomiędzy gminami współtworzącymi uzdrowisko. W przypadku zawarcia porozumienia międzygminnego powstaje funkcjonalna jedność, w której jedna gmina przejmuje zadania i obowiązki innej gminy.