SMS-y są wciąż stosunkowo rzadko wykorzystywanym przez urzędy w Polsce medium do kontaktu z mieszkańcami. Ponad 78 proc. ogółu respondentów badania „Komunikacja SMS w Polsce 2012" zadeklarowało, że w ubiegłym roku nie otrzymało żadnego SMS-a z informacją od instytucji publicznej.
Według szacunków Platformy SerwerSMS.pl tylko 10 proc. gmin w Polsce udostępniło mieszkańcom komunikację z wykorzystaniem powiadomień SMS. W czołówce regionów, które stawiają na komunikację SMS są województwa kujawsko-pomorskie (26 proc. wskazań respondentów) dolnośląskie i świętokrzyskie (25 proc.) oraz pomorskie i opolskie (24 proc.). Najrzadziej z powiadomień SMS korzystają instytucje publiczne w województwie warmińsko-mazurskim oraz podlaskim, gdzie do otrzymania SMS-a z urzędu przyznało się tylko 17 proc. respondentów.
Ze wskazań uczestników badania „Komunikacja SMS w Polsce 2012" wynika, że podmiotami, które najczęściej wysyłają powiadomienia SMS są urzędy gminy (41 proc.), szkoły (22 proc.) i przychodnie (19 proc.). SMS-y dobrze sprawdzają się w usprawnieniu pracy urzędów, ale także w powiadamianiu mieszkańców o lokalnych zagrożeniach, jak burze, wichury, czy pożary. Jedna krótka wiadomość tekstowa może przyczynić się do znacznego ograniczenia strat spowodowanych przez żywioły. Powiadomienia SMS również usprawniają obsługę klientów urzędu. W praktyce oznacza to mniejsze kolejki w urzędzie. Zwiększoną szybkość usługi, a także poczucie mieszkańców, że są traktowani w sposób profesjonalny i nowoczesny.
Uczestnicy badania wysoko ocenili przydatność informacji przekazywanych w formie SMS-ów, 52 proc. mieszkańców uznało je za bardzo przydatne, 38 proc. za przydatne, a tylko 9 proc. uznało je za nieprzydatne.
Źródło: Platforma SerwerSMS.pl, polskaszerokopasmowa.pl