Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obradował Zarząd Związku Powiatów Polskich

Obradował Zarząd Związku Powiatów Polskich fotolia.pl

30 lipca w Warszawie obradował Zarząd Związku Powiatów Polskich. W posiedzeniu uczestniczyli także członkowie Komisji Rewizyjnej oraz przedstawiciele Konwentów Powiatów.

Jednym z punktów obrad była dyskusja dotycząca działań Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie tworzenia profilu kandydata na kierowcę. Niestety, inne obowiązki nie pozwoliły ministrowi Sławomirowi Nowakowi wzięcie udział w posiedzeniu Zarządu ZPP. Nieobecnego ministra zastąpił Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Łukasz Twardowski. Zapewnił on zebranych, że temat dotyczący profilu kandydata na kierowcę jest ważny, a resort transportu stara się jak najszybciej rozwiązać problemy związane z jego pełnym wprowadzeniem. Według dyrektora Twardowskiego program jest już we wszystkich powiatach i potrzebne jest tylko  uzyskanie certyfikatu, żeby mógł być zaimplementowany.
Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego oznajmił także, iż na najbliższym posiedzeniu KWRiST ministerstwo wskaże rozwiązanie, które powinno być dla wszystkich zainteresowanych szansą dojścia do normalności.

W imieniu Zarządu zabrał głos Cezary Gabryjączyk, Starosta Łaski. Jako przedstawiciel Związku Powiatów Polskich w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wyraził zaniepokojenie tym, że rozstrzygnięcia przyjęte tymczasowo i tylko do kompleksowego rozwiązania problemu, stają się prawem obowiązującym. Takie postępowanie rządu skłoniło Starostę Łaskiego do dramatycznego pytania, czy w tej sytuacji Komisja Wspólna spełnia właściwie swoją rolę? W tym miejscu mówca wskazał, że aktualna sytuacja w zakresie profilu kandydata na kierowcę może zachwiać całym systemem w tym zakresie, bowiem nadchodzi czas ogłoszenia przetargów na rok następny.
Niepokój Starosty Łaskiego rodzi – czemu dał wyraz – także i to, że w tej sprawie nadal niewiele się dzieje. W ministerstwie zostało zwolnionych parę osób, ale wciąż nie widać, żeby system był przygotowany do normalnego działania.  Takie jest odczucie starostów, stwierdził mówca.
Cezary Gabryjączyk zapytał dyrektora Twardowskiego, czy jest już reakcja prokuratury, do której odwołany minister Jarmuziewicz skierował sprawę w sprawie oszustwa podczas przetargu. Przekazał również gościowi, że już kilkanaście starostw podjęło kroki prawne i złożyło pozwy przeciw ministerstwu transportu, domagając się zwrotu kosztów za funkcjonowanie w obecnym stanie. Szczegółowe wyliczenia pokazują, że powiat o liczbie mieszkańców od 60 do 80 tysięcy mieszkańców ma w tej sytuacji dodatkowe koszty o skali 5 tysięcy miesięcznie.

Odpowiadając Staroście Łaskiemu dyrektor Twardowski powiedział, że prokuratura jeszcze nie odpowiedziała na skierowane do niej zawiadomienie. Zgodził się także, iż tryb awaryjny nie powinien przerodzić się w permanentny. Jednocześnie wskazał, że informatyka nieraz zawodzi. Twardowski nie zgodził się natomiast z opinią, że ministerstwo jest bezczynne. Według niego bardzo istotnym hamulcem w rozwiązywaniu problemów jest – jak to ujął – współpraca międzyresortowa i wymaganie ciągłego uzgadniania pomiędzy różnymi resortami.

Z kolei Zarząd ZPP przyjął uchwałę w sprawie zmian w ustawie o pomocy społecznej. Według Związku niezbędne jest ujednolicenie zasad finansowania pobytu pensjonariuszy skierowanych do domów pomocy społecznej przed i po roku 2004. Jak czytamy w uchwale, konieczne jest także poszerzenie form organizacyjno–prawnych  w jakich prowadzone są domy pomocy społecznej o spółki, tworzone przez jednostki samorządu terytorialnego. Uznano także, iż dla powiatu niezbędne jest zagwarantowanie, że opłaty, o których mowa w art. 62 ustawy o pomocy społecznej wnosi na rachunek bankowy odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego oraz stworzenie możliwości prawnej przekazywania przez jednostkę samorządu terytorialnego dotacji do osoby prawnej, prowadzącej dom pomocy społecznej.

Zarząd Związku Powiatów Polskich w specjalnej uchwale wyraził poparcie dla Konwentów Powiatów, które podczas posiedzeń w dniu 5 lipca sformułowały postulaty dotyczące zasad finansowania zadań  samorządu powiatowego. „Zarząd Związku Powiatów Polskich wskazuje, iż spełnienie wymienionych wyżej postulatów, a także innych  zawartych w stanowiskach  podjętych przez konwenty  powiatów  5 lipca 2013 r. - jest konieczne dla zagwarantowania właściwych warunków funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce” – czytamy w tej uchwale.

Na zakończenie posiedzenia omówione zostały sprawy organizacyjne i dotyczące przepływu informacji. Uczestnicy obrad zapoznali się także ze skalą wsparcia, jaką otrzymują powiaty w zakresie szkoleń, realizowanych projektów oraz doradztwa.

Niedz., 4 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun