Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządowe podatki. Radźcie sobie sami

Samorządowe podatki. Radźcie sobie sami fotolia.pl

Głównym tematem posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych w dniu 18 czerwca 2013 roku było omówienie postulatów strony samorządowej w zakresie zmian w systemie podatków i opłat lokalnych. Postulaty te są o tyle zrozumiałe, że w sytuacji pogłębiającego się kryzysu finansów publicznych jednostki samorządu terytorialnego poszukują środków na zwiększenie efektywności dotychczasowych źródeł finansowania. Odpowiedzi ze strony Ministerstwa Finansów nie wróżą jednak jakichkolwiek pozytywnych zmian.

Reprezentujący Ministerstwo Finansów Maciej Grabowski, Podsekretarz Stanu stwierdził bowiem m.in. iż:

  • nie zgadza się z tezą, że jednostki samorządu terytorialnego nie mają potencjału podatkowego skoro na obniżeniu obecnych stawek maksymalnych pozbawiają się dochodu w wysokości 2 mld zł;
  • gminy o niskich dochodach mogą się łączyć poprawiając tym samym swoją sytuację;
  • nie jest planowanie zastąpienie podatku rolnego podatkiem od nieruchomości – do czasu wprowadzenia podatku dochodowego na zasadach ogólnych w rolnictwie;
  • nie widzi możliwości wprowadzenia – wzorem niektórych krajów Europy Zachodniej – ustawowego limitowania dolnej, a nie tak jak do tej pory – górnej, stawki opodatkowania podatkiem od nieruchomości. W jego ocenie byłoby to bowiem niekonstytucyjne;
  • Ministerstwo nie widzi potrzeby wprowadzenia podatku (opłaty) od reklam. Gminy mają porządkować przestrzeń publiczną przy wykorzystaniu dotychczas posiadanych narzędzi. Dodać należy, że inicjatywa w tej sprawie zostanie najprawdopodobniej wcześniej zgłoszona przez Prezydenta RP.

Jest natomiast szansa na usunięcie istniejącej luki prawnej w opodatkowaniu galerii handlowych oraz zmiana sposobu opodatkowania mieszkań we wspólnotach mieszkaniowych.

Drugim ważnym tematem była informacja dotycząca perspektyw spełnienia przez jednostki samorządu kryteriów z art. 243 ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z obecnymi danymi 129 jednostek nie będzie w stanie uchwalić swojego budżetu na rok przyszły; kolejne 200 jest tym zagrożone. Na razie jednak nie zostały przedstawione ze strony Ministerstwa pomysły na rozwiązanie tej kwestii.

Po tak emocjonujących dyskusjach przewidziane do zaopiniowania projekty aktów normatywnych zostały rozpatrzone pozytywnie. Były to:

  • projekt ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych;
  • projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych.
Niedz., 23 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski