Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Budynki, które oszczędzają energię

Budynki, które oszczędzają energię fotolia.pl

Zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię i ciepło to najprostsza - i skuteczna - odpowiedź na prognozowany wzrost cen energii. Straty ciepła eliminuje się zwykle przez zwiększenie grubości izolacji ścian, dachów i podłóg oraz montaż energooszczędnych okien.

Prognozy na rynku energii nie są optymistyczne - eksperci zakładają, że w najbliższych latach jej ceny w Polsce będą rosły. Składa się na to zwiększone wykorzystanie droższej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i rosnący koszt uprawnień do emisji CO2, ponoszony przez elektrownie. Opłaty za energię wykorzystywaną do ogrzewania budynków mieszkalnych mogą istotnie podnieść koszty utrzymania.

Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, że ogrzewanie pochłania 70 % całej energii zużywanej podczas eksploatacji domów i mieszkań. Tymczasem ponad połowa uczestników ankiety (51 %) jest przekonanych, że najwięcej energii zużywa sprzęt AGD/RTV.

Myśląc o oszczędnościach należy przede wszystkim wyeliminować straty ciepła w domu. Źle zaizolowane ściany są przyczyną 30 % strat, 25 % ciepła budynek tracić poprzez okna o niskich właściwościach izolacyjnych.

Prawo określające warunki techniczne dla nowych budynków stanowi, że maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ścian wynosi 0,3 W/m²K. Dla spełnienia tego wymogu wystarczy zaizolować ściany ociepleniem o grubości około 10-12 cm. W domach energooszczędnych stosuje się warstwę ocieplenia o grubości przynajmniej 18 cm.

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zakłada, że od 31 grudnia 2020 roku wszystkie nowo powstające budynki mają wykazywać niemal zero energetycznych strat. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przedstawiło projekt nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Projekt zmniejsza dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych. W przypadku ścian wyniesie ona: w 2014 – 0,25 W/m²K, w 2017 – 0,23 W/m²K, a w 2021 – 0,20 W/m²K. Czyli odpowiednio grubość warstwy izolacyjnej ścian wzrastać będzie o 2 cm w 2014, 4 cm w 2017 i 5 cm w 2021 roku. Podobnie sprawa wygląda w przypadku dachów (ok. 15 cm – dziś, 18 cm w 2014, 20 cm w 2017, 25 cm w 2021) i podłóg (6 cm dziś i 10 w pozostałych latach). Dla okien współczynnik izolacyjności cieplnej U nie powinien być wyższy niż 1,5 W/m²K w 2014 i 1,1 W/m²K w 2021 roku.

W zimie najlepsze rezultaty w oszczędzaniu energii uzyskamy dzięki oknom o dobrym bilansie energetycznym: izolujące i przepuszczające energię cieplną.

Działania ustawodawcy oraz sytuacja na rynku cen energii wymuszają budowanie bardziej energooszczędne. Z przeprowadzonego przez SMG/KRC MillwardBrown badania "Energooszczędność w moim domu" wynika, że widzimy uzasadnienie dla inwestowania w termomodernizację budynków - niemal 70 % Polaków uważa, że termomodernizacja budynku to inwestycja długoterminowo opłacalna i jej koszty zwrócą się najpóźniej w ciągu 15 lat. Taka inwestycja zdaniem 36 proc. ankietowanych zwróci się w ciągu ok. 5 lat a 33 proc. uważa, że okres zwrotu wyniesie od 6 do 15 lat. Tylko 7 proc. uważa, że nakłady nie zwrócą się w ogóle.

Kampania edukacyjna w mediach "Energooszczędność w moim domu" ma na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie rozwiązań podnoszących standard energetyczny domu i mieszkania. Kampania prowadzona przez Effective PR.

Niedz., 23 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: