Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP zaprasza na panel tematyczny dotyczący funkcjonowania muzeów w powiatach

ZPP zaprasza na panel tematyczny dotyczący funkcjonowania muzeów w powiatach fotolia.pl

13 czerwca br. podczas Kongresu Regionów w Świdnicy Związek Powiatów Polskich (jako partner merytoryczny Kongresu) organizuje panel dyskusyjny zatytułowany "Muzeum, jako wyspecjalizowana instytucja kultury pamięci. Jak muzeum tworzy polis – jak integruje wspólnotę powiatową".

Panel rozpocznie się o godz. 12.35, a będzie miał miejsce w sali 1, bydynku B "Izba" zlokalizowanego przy świdnickim Rynku.

Panel jest częścią debaty publicznej dotyczącej tworzenia Strategii Rozwoju Muzealnictwa, której inicjatorem i koordynatorem prac programowych jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Związek Powiatów Polskich od początku bierze aktywny udział w tej debacie i włącza się w tworzenie systemu konsultacji, którego głównym elementem ma być stała konferencja pod tytułem „Muzeum i Samorząd Terytorialny".

Głównym polem strategicznym wyznaczonym przez uczestników debaty towarzyszącej pracom nad Strategią Rozwoju Muzealnictwa jest edukacja. Rola muzeum jako podmiotu edukacyjnego nie ogranicza się wyłącznie do jednej z wyodrębnionych działalności muzealnych, ale traktuje się ją jako wynik prac twórczych, prowadzonych we wszystkich dziedzinach statutowej działalności muzeum. Organizatorzy chcą widzieć muzeum jako autonomiczny podmiot edukacji, który wpisuje się we współczesne tendencje rozwoju systemów tzw. edukacji otwartej.

Tytuł debaty, podczas Kongresu Regionów w Świdnicy, nawiązuje do koncepcji powiatu jako wspólnoty samorządnej i obywatelskiej, którą na podstawie polskich wartości konstytucyjnych, tradycji ustrojowych i obowiązującego prawa, wprowadził do polskiej debaty publicznej sędzia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

W tak zorganizowanej wspólnocie powiatowej Organizatorzy identyfikują prawa i aktywności obywatelskie przez pryzmat działalności wszystkich instytucji samorządnych, działających na terenie powiatu.

Osiągnięcie tego ideału nie jest możliwe bez stałej reintegracji życia wspólnotowego, która odbywa się także na płaszczyźnie kultury pamięci, a więc poprzez odniesienie do dziedzictwa lokalnego, wspólnych dziejów społeczności zamieszkujących dany powiat; poprzez kształtowanie aktualnej tożsamości wspólnotowej, łączącej identyfikacje lokalne z tożsamością narodową i ogólnopaństwową. Działania te mogą urzeczywistniać się przez programy i instytucje kultury pamięci, wśród których najważniejszą rolę mają do spełnienia muzea.

Panel został przygotowany i jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Instytutem Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono.

Udział w panelu dyskusyjnym wezmą: dr Elżbieta Hibner - Prezes Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono, członek Kolegium ekspertów NIMOZ; dr hab. Piotr Majewski - Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów; Tomasz Wasielewski - Wiceprezes Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono; Michał Karalus - Starosta Pleszewski, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZPP; Jerzy Kowalski - Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu, Stowarzyszenie Genius Loci; dr Jan Maćkowiak - Dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Waldemar Rataj - Pełnomocnik Dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów d/s Strategii Rozwoju Muzealnictwa.

Moderatorem sesji będzie sędzia Jerzy Stępień, prezesTrybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, współtwórca polskich reform samorządowo-ustrojowych, członek Kolegium ekspertów Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ).

Organizatorzy zachęcają do udziału. Więcej szczegółów na stronie Kongresu Regionów.

Śr., 5 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka