Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Żywienie dzieci ze specjalnymi potrzebami w szkołach – opinia ZPP

Żywienie dzieci ze specjalnymi potrzebami w szkołach – opinia ZPP fotolia.pl

Grupa posłów przygotowała projekt ustawy o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 oraz ustawy – Prawo oświatowe. Jest to projekt, który zakłada, poprawę komfortu i bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci, które z powodów medycznych, mają specjalne wymagania dotyczące spożywanej diety.

Związek Powiatów Polskich cel ten uważa za słuszny i uzasadniony, bowiem możliwość wspólnego spożywania posiłków jest ważnym elementem przynależności do grupy społecznej.

Związek Powiatów Polskich, w opinii do przygotowanego projektu zwraca jednak szczególną uwagę, że sytuacja, w której żłobki, kluby dziecięce przedszkola i szkoły podstawowe w tym szkoły podstawowe artystyczne, zobowiązane są zapewnić dzieciom specjalny posiłek zgodnie ze szczególnymi wymaganiami zdrowotnymi, powinna zostać wyraźnie rozgraniczona do sytuacji, w której specjalne żywienie ma swoje podłoże w dostatecznie potwierdzonych chorobach czy alergiach pokarmowych dziecka. Specjalna dieta powinna mieć dostateczne uzasadnienie wyłącznie we wskazaniach medycznych dotyczących zdrowia dziecka. W przeciwnym razie istnieje pewna obawa, że przy proponowanych zapisach projektowanej ustawy rodzice będą próbowali „naciągać” przepisy i wymuszać na placówkach zapewnianie różnego rodzaju diet, wcale nie ze względów zdrowotnych, a z powodu własnych przekonań światopoglądowych czy żywieniowych.

Stąd zaproponowaliśmy, aby rozporządzeniem wykonawczym do zmienianej ustawy, wprowadzić wykaz chorób oraz najczęstszych rodzajów diet, jakie należy w nich stosować. W szczególności do wykazu winny zostać wprowadzone następujące rodzaje diet: bezglutenowa, bez laktozy, bez jajeczna, dieta cukrzycowa, lekkostrawna czy wysokobiałkowa ze wskazaniem jednostek chorobowych, w których uzasadnione jest ich stosowanie. Zdaniem ZPP, wprowadzenie wykazu, będzie jasnym sygnałem dla rodziców, że obowiązek zapewnienia szczególnej diety dla dziecka musi mieć swoje podstawy wyłącznie w podłożu zdrowotnym dziecka, a nie w przekonaniach rodziców czy innych tymczasowych modach dotyczących żywienia.

W opinii do projektu ZPP, pyta czy w przypadku dzieci otyłych lub dzieci z nadwagą, placówka opieki lub placówka oświatowa będzie miała obowiązek zapewnić dziecku dietę ubogo energetyczną (odchudzająca)? Z medycznego punktu widzenia otyłość jest chorobą znajdującą się na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10) pod numerem E66, stąd też rodzi się powyższa wątpliwość.

Ponadto ZPP, zwraca również uwagę na pewien aspekt techniczny dotyczący przygotowania posiłków, a mianowicie przy przygotowaniu posiłków w żywieniu zbiorowym ogromnie trudnym a wręcz niewykonalnym jest zabezpieczenie się przed występowaniem śladowych ilości orzechów i soi, bowiem na niemal każdym produkcie spożywczym znajdują się informacje o śladowych ilościach tego typu alergenów, które mogą występować w rozmaitych produktach spożywczych. Stąd też przy przygotowaniu posiłków przez miejsca żywienia zbiorowego, trzeba brać pod uwagę, że nigdy nie ma 100% pewności, że minimalne ilości alergenu nie wystąpią w przygotowanym pożywieniu.

Pt., 12 Lp. 2024 0 Komentarzy
Patrycja Grebla-Tarasek
Redaktor Patrycja Grebla-Tarasek