Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niedozwolona praca w niedziele?

Niedozwolona praca w niedziele? fotolia.pl

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy dotyczący wprowadzenia zakazu pracy w placówkach handlowych również w niedziele. A także włączeniu pracy na stacjach benzynowych do katalogu prac dozwolonych do wykonywania w niedziele i święta ze względu na jej użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Zdaniem projektodawców praca w niedzielę w placówkach handlowych, zwłaszcza kobiet, które stanowią większość zatrudnionych w handlu, a jednocześnie pełniących odpowiedzialne funkcje w życiu rodzinnym i wychowywaniu dzieci, jest przez znaczną część społeczeństwa oceniane negatywnie. Ustawowe gwarancje otrzymania za pracę w niedzielę innego dnia wolnego od pracy nie są wystarczającą rekompensatą i nie zapewniają pracownikom zatrudnionym w handlu możliwości integracji z rodziną w niedzielę, która w tradycji polskiej jest dniem świętym i rodzinnym.

Wprowadzenie w życie proponowanej zmiany Kodeksu Pracy według projektodawców pociągnie za sobą bardzo korzystne skutki społeczne. Po wielu latach zaniedbań stworzona zostanie nowa jakość życia dla rodzin, zwłaszcza dla rodzin pracowników zatrudnionych w sektorze handlu. Często uważa się, że zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę spowoduje wzrost bezrobocia, co jest, jak podkreślono w uzasadnieniu projektu ustawy, twierdzeniem nieprawdziwym, gdyż już dziś obowiązujący Kodeks Pracy nakłada na pracodawcę obowiązek dania pracownikowi dnia wolnego za przepracowaną niedzielę, który tym samym ma sześciodniowy tydzień pracy.

W Polsce w świetle obowiązującego stanu prawnego niedziela jest dniem wolnym od pracy tylko, gdy przypada w dzień świąteczny.

Niedz., 2 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka