Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Europejskie wybory mają być bardziej ... europejskie

Europejskie wybory mają być bardziej ... europejskie fotolia.pl

Podczas przyszłorocznej kampanii wyborczej partie polityczne powinny przedstawić swoich kandydatów na eurodeputowanych przynajmniej 6 tygodni przed otwarciem punktów wyborczych oraz jasno określić, kto jest ich faworytem do objęcia funkcji szefa Komisji Europejskiej. Ponadto, karty do głosowania powinny zawierać informacje, do której europejskiej rodziny politycznej należy dana narodowa partia.

Przyszłoroczne wybory europejskie będą wyjątkowe. Dlaczego? Co się zmieni?

Nowe karty do głosowania

Posłowie z komisji do spraw konstytucyjnych (AFCO) zaproponowali, by na kartach do głosowania przy każdej narodowej partii znalazła się informacja (nazwa i logo) do której europejskiej rodziny politycznej należy. Do tej pory jeszcze żadne z państw członkowskich nie wprowadziło takiego ułatwienia dla wyborców. Ponadto, osoby kandydujące do Parlamentu VIII. kadencji będą musiały zostać oficjalnie zgłoszone na przynajmniej sześć tygodni przed otwarciem lokali wyborczych. Listy wyborcze stworzone zostaną zgodnie z zasadą równej reprezentacji płci.

Wybór przed wyborami

Cechą wyróżniającą wybory 2014 będzie także konieczność jasnego określenia (z odpowiednim wyprzedzeniem) przez partie europejskie, faworytów do objęcia funkcji przewodniczącego Komisji Europejskiej. Partie narodowe natomiast zajmą się przedstawieniem jego programu politycznego w swoim kraju. "Kampania wyborcza w 2014 r. będzie o wiele bardziej interesująca, europejska i upolityczniona niż poprzednie" - podkreślił poseł sprawozdawca Andrew Duff (ALDE, Liberałowie i Demokraci).

Wybory w maju

Podczas zeszłotygodniowej sesji plenarnej Parlament przegłosował propozycję ustalenia ostatecznej daty wyborów na 22-25 maja. Ostateczna decyzja należy do Rady.

Źródło: Parlament Europejski

Pon., 3 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka