Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo Kultury chce odzyskać obiekty utracone w czasie wojny

Ministerstwo Kultury chce odzyskać obiekty utracone w czasie wojny fotolia.pl

Utracone przez Polskę w czasie II wojny światowej dzieła sztuki i proces ich odzyskiwania to główne wątki konferencji prasowej, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Obok ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego uczestniczyli w niej: Dyrektor Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Sławomir Dębski, Tomasz Bohun, redaktor magazynu historycznego "Mówią Wieki" oraz Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału ds. Strat Wojennych w MKiDN.

Restytucja polskich dóbr kultury jest bardzo ważnym elementem polityki prowadzonej przez MKiDN. Od 1992 r. resort kultury zajmuje się katalogowaniem strat wojennych; obecnie w bazie danych zarejestrowanych jest blisko 63 tys. pozycji, a MKiDN prowadzi starania o zwrot 31 obiektów z Rosji, Niemiec, USA, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Starania Ministerstwa Kultury w zakresie odzyskiwania utraconych dzieł sztuki z zagranicy przynoszą wymierne rezultaty. W ciągu czterech ostatnich lat do Polski wróciło 14 obiektów odnalezionych za granicą w różnych okolicznościach. Odzyskano m.in. "Pomarańczarkę" Aleksandra Gierymskiego, "Murzynkę" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, "Czaty" Józefa Brandta oraz dzieła Juliana Fałata "Przed polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nieświeżu".

Polska w wyniku II wojny światowej straciła przeszło 70% materialnego dziedzictwa kultury. Podawana tuż po wojnie liczba 516 tys. zagrabionych dzieł uwzględnia jedynie najbardziej wartościowe kolekcje. Wśród strat wojennych znajdują się dzieła wielkich mistrzów, m.in. Rafaela, Carracciego, Breughela, van Dycka, Matejki, Malczewskiego, Kossaka i Wyspiańskiego. Miejsce przechowywania większości z nich pozostaje nieznane.

Źródło: www.mkidn.gov.pl

Pon., 27 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: