Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Urlop szkoleniowy dla pracownika na studiach podyplomowych?

Urlop szkoleniowy dla pracownika na studiach podyplomowych? fotolia.pl

Czy pracownikowi uczącemu się na studiach podyplomowych przysługuje urlop szkoleniowy na napisanie i obronę pracy dyplomowej? Na to zagadnienie odpowiadają eksperci MAiC wyjaśniając, iż w obecnym stanie prawnym nie ma podstaw do udzielenia urlopu szkoleniowego pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formie studiów podyplomowych.

Zgodnie z art. 103 § 1 k.p. urlop szkoleniowy, o którym mowa w art. 103 § 2 pkt. 1 przysługuje w wymiarze:

  • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
  • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
  • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  • 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Zgodnie natomiast z § 6 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectwa ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu (Dz.U. 2011 r., nr 196 poz. 1167) warunkiem wydania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie określonych w programie kształcenia tych studiów efektów kształcenia i co najmniej 60 punktów ECTS, złożenie egzaminów oraz złożenie pracy końcowej lub egzaminu końcowego, jeżeli przewiduje to program kształcenia studiów podyplomowych.

Z powyższego wynika, że obecnie studia podyplomowe nie kończą się przygotowaniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym, ale pracą końcową lub egzaminem końcowym. Praca końcowa i egzamin końcowy nie są pojęciem równoznacznym z pracą dyplomową i egzaminem dyplomowym. Świadczy o tym chociażby fakt, że w § 5 powoływanego Rozporządzenia ustawodawca posługuje się pojęciami pracy dyplomowej i egzaminu dyplomowego. Skoro tak, należy uznać, że ustawodawca nadaje tym pojęciom odmienne znaczenia. Przesłanką nabycia prawa do urlopu szkoleniowego, o którym mowa w art. 103§ 1 pkt. 4 k.p. jest przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego, nie zaś złożenie pracy końcowej lub egzaminu końcowego. Wynika z tego wniosek, że pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje na studiach podyplomowych nie przysługuje urlop szkoleniowy, o którym mowa w art. 103§ 1 pkt. 4 k.p. Takie też stanowisko na gruncie  § 6 powoływanego Rozporządzenia zajęła Państwowa Inspekcja pracy, zdaniem której „w obecnym stanie prawnym nie ma (…) podstaw do udzielania urlopu szkoleniowego pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formie studiów podyplomowych” (K. Pietruszyńska, Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, PIZS 2012, nr 10, s. 42 – 43; podobnie M. Frączek, Wyjaśnienia, PIZS 2012, nr 2, s. 42).

Warto przy tym wspomnieć, że stan prawny w tym zakresie uległ zmianie  1 października 2011 r. W obowiązującym wcześniej Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 19 grudnia 2008 r. w sprawie rodzajów tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów oraz świadectwa wydawanych przez uczelnie, § 8 przewidywał, że warunkiem wydania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest zrealizowanie przewidzianego w programie tych studiów zakresu kształcenia, złożenie egzaminów przewidzianych programem oraz złożenie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego. Z § 8 poprzednio obowiązującego Rozporządzenia wynikał wniosek, że pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje w formie studiów podyplomowych przysługiwał urlop szkoleniowy, o którym mowa w art. 1032 § 1 pkt. 4 k.p.; takie też stanowisko prezentowane było we wcześniejszej literaturze przedmiotu. Obecnie, po wejściu w życie Rozporządzenia z dnia 1 września 2011 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectwa ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu, pogląd ten nie ma już normatywnego uzasadnienia.

Pracodawca może natomiast przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje na studiach podyplomowych urlop szkoleniowy w oparciu o art. 1033 k.p, czyli jako świadczenie dodatkowe. W takim przypadku wymiar urlopu szkoleniowego oraz warunki korzystania z urlopu – są zależne od zgodnej woli obu stron stosunku pracy.

Szczegółowe wyjaśnienia można znaleźć w bazie dobrych praktyk prowadzonej przez MAiC w ramach projektu "Dobre prawo sprawne rządzenie". Resort administracji zamieszcza tam odpowiedzi ekspertów na zapytania ze strony jednostek samorządu terytorialnego. System doradztwa prawnego przewidziany jest dla jednostek biorących udział w projekcie, jednak przygotowane porady prawne dostępne są dla wszystkich.  Bazę dobrych praktyk można znaleźć tutaj.

Źródło: www.administracja.mac.gov.pl

Sob., 25 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna