Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Moralność żywa, ale podatkowa

Moralność żywa, ale podatkowa fotolia.pl

W świecie upadku autorytetów i relatywizmu moralnego, okazuje się że jednak moralność dobrze się trzyma. Moralność podatkowa.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów wskazali bowiem na posiedzeniu Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych w dniu 22 maja, że projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw ma stać na straży moralności podatkowej. Gdyby ktoś miał wątpliwości co to pojęcie oznacza to warto przypomnieć, że istotą projektu jest w szczególności: zniesienie instytucji właściwości miejscowej organów podatkowych (bo przecież podatkowi wszystko jedno kto wymierzy mu podatek), ograniczenie możliwości występowania o indywidualną interpretację podatkową (będzie mogła dotyczyć jedynie przyszłych skutków finansowych, zatem nie pozwoli na uniknięcie odpowiedzialności karnoskarbowej dzięki instytucji czynnego żalu) i przyznanie organom podatkowym możliwości opodatkowania czynności według jej domniemanego ekonomicznego celu, a nie rzeczywistego przebiegu czynności (bo przecież w ten sposób mogłaby następować optymalizacja podatkowa). Pomimo pewnych wątpliwości, co do zasadności rozwiązań z punktu widzenia obywatela projekt został pozytywnie zaopiniowany w związku z głosem współprzewodniczącego ze strony samorządowej, który stwierdził że w tym przypadku samorządowi jako organowi podatkowemu bliżej jest do Ministerstwa Finansów...

Żadnych wątpliwości nie wzbudził projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Bardzo interesująca okazała się informacja dotycząca perspektyw spełnienia przez jednostki samorządu terytorialnego kryteriów z art. 243 ustawy o finansach publicznych w roku przyszłym. Okazuje się, że wg stanu po I kwartale 129 jednostek samorządu terytorialnego (103 gminy, 5 miast na prawach powiatu, 21 powiatów) warunku tego nie spełnia, przy czym brak jest zaktualizowanych danych z kilkudziesięciu kolejnych jednostek. Ryszard Grobelny podkreślił, że sytuacja w roku 2015 będzie jeszcze gorsza – gdyż rzeczywistość zweryfikuje realność dochodów ze sprzedaży mienia (w wielu jednostkach bezkrytycznie zawyżanych – celem zachowania wskaźnika), jak i z dochodów podatkowych (które już w roku bieżącym będą niższe od planowanych). Resort finansów nie widzi jednak na razie potrzeby podejmowania jakichkolwiek działań.

Większość punktów dotyczących spraw różnych została rozstrzygnięta w trybie ekspresowym – poprzez wyjaśnienie Ministerstwa Finansów, iż na dzień posiedzenia nie jest gotowe do prowadzenia dyskusji – dotyczyło to w szczególności problematyki zmian w postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz zmian w systemie dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

Pt., 24 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski