Zadaniem przewodniczącego zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym jest organizowanie prac rady oraz prowadzenie jej obrad. Przewodniczący może wyznaczyć do wykonywania swoich zadań wiceprzewodniczącego.
Zgodnie więc z literalnym brzmieniem powołanego przepisu, prawo zwoływania sesji rady gminy ma jej przewodniczący, a w sytuacji gdy nie może on zwołać sesji rady, czynność tę może wykonać w jego zastępstwie wyznaczony przez niego wiceprzewodniczący.
Wykładnia zdania drugiego art. 19 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, iż w przypadku nieobecności przewodniczącego i niewyznaczenia wiceprzewodniczącego, zadania przewodniczącego wykonuje wiceprzewodniczący najstarszy wiekiem, nie może prowadzić do obejścia bezwzględnie obowiązujących przepisów o sposobie zwoływania sesji rady gminy, wbrew woli przewodniczącego, pod jego nieobecność. Celem tej regulacji jest zapewnienie funkcjonowania rady gminy, w sytuacjach szczególnych, gdy przewodniczący z powodów zdrowotnych, czy też innych powodów losowych obiektywnie rzecz ujmując, nie może organizować pracy rady i prowadzić jej obrad.
Orzeczenie nieprawomocne
Źródło: Orzecznictwo NSA