Dane Komisji Europejskiej dotyczące wykorzystania funduszy unijnych na lata 2007-2013, opublikowane w lutym 2011 r. pokazują, że Polska niezmiennie jest zdecydowanym liderem w ich wdrażaniu.
Spośród wszystkich państw Unii Europejskiej Polska otrzymała największą kwotę funduszy. Wartość środków przekazanych przez Komisję (zaliczek i refundacji) wynosi prawie 16,5 mld euro. Na kolejnych miejscach plasują się Hiszpania i Niemcy, które uzyskały z Komisji Europejskiej kwoty ponad dwukrotnie mniejsze – odpowiednio 7,8 mld euro i 7,5 mld euro.
Komisja Europejska wypłaciła państwom członkowskim 78,4 mld euro. Z tej kwoty do Polski trafiło 16,5 mld euro (bez EWT), co stanowi 21 proc. wszystkich wypłaconych dotychczas państwom członkowskim środków. Udział Polski w pieniądzach wypłaconych przez KE jest proporcjonalny do udziału naszego kraju w funduszach alokowanych. Świadczy to o utrzymywaniu się w Polsce właściwego tempa wdrażania programów operacyjnych, adekwatnego do wielkości dostępnych środków.
Przekazana przez Komisję Europejską kwota stanowi jednocześnie 25,2 proc. funduszy dostępnych dla Polski w latach 2007-2013. Wynik ten stawia nas w środku stawki wśród wszystkich krajów UE. Należy jednak pamiętać, że w obecnej perspektywie budżetowej UE nasz kraj dysponuje najwyższą kwotą wsparcia – blisko 1/5 budżetu na unijną politykę spójności. Przykładowo Irlandia, która w ujęciu procentowym zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu, dotychczas uzyskała z Komisji 281,2 mln euro, tj. kwotę ponad 58 razy mniejszą niż Polska.
Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl