Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Setna sesja plenarna Komitetu Regionów

Setna sesja plenarna Komitetu Regionów fotolia.pl

11 i 12 kwietnia br. miało miejsce jubileuszowe posiedzenie Komitetu Reginów. Gościem sesji był Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Z ramienia ZPP w wydarzeniu tym wzięli udział Prezes Zarządu ZPP Marek Tramś oraz Ekspert ZPP Ludwik Węgrzyn.

Podczas posiedzenia członkowie Komitetu Regionów debatowali m.in. nad możliwością finansowania inwestycji prywatnych poprzez emisję obligacji projektowych. Dawałyby one możliwość skierowania regionalnych funduszy inwestycyjnych na MŚP. Członkowie Komitetu podtrzymali swoje poparcie dla promowania i wprowadzenia „obligacji obywatelskich", które służą przyspieszeniu rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Takie obligacje mogłyby umożliwić projektom wspieranym przez UE skorzystanie z dodatkowych źródeł finansowania ze strony obywateli lub funduszy publicznych.

Dyskutowano także o ponownej industrializacji w Europie i pionierskiej roli miast i regionów we wdrażaniu polityki przemysłowej. Zastanawiano się także nad wytycznymi UE dotyczącymi pomocy państwa na rzecz wspomagania i restrukturyzacji przedsiębiorstw borykających się z trudnościami. Zauważono, że wkład przedsiębiorstw przeżywających kryzys, przy korzystaniu ze środków unijnych ustalony na obecnym poziomie, jest za wysoki (dla średnich przedsiębiorstw co najmniej 40% i dla dużych przedsiębiorstw co najmniej 50%), dlatego członkowie Komitetu Regionów zasugerowali, by komisja zastąpiła obecne progi widełkami o wartości minimalnej 20% dla średnich przedsiębiorstw i 30% dla dużych.

Ponadto delegaci głosowali nad dokumentami dotyczącymi Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, wsparcia UE dla zrównoważonych przemian w społeczeństwach w okresie transformacji; wykorzystania potencjału chmury obliczeniowej w Europie. Przegłosowano też projekty: rezolucji w sprawie eliminacji ubóstwa i zapewnienia światu zrównoważonej przyszłości, nowego podejścia do edukacji, rozwoju i koncentracji unijnej współpracy międzynarodowej w dziedzinie badań naukowych i innowacji, a także strategii rozszerzenia, gdzie z zadowoleniem przyjęto przystąpienie Chorwacji do UE 1 lipca 2013 r., zgodnie z traktatem akcesyjnym.

Przed sesją plenarną odbyło się posiedzenie polskiej delegacji do Komitetu Reginów, której przewodniczył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. 

Źródło: cor.europa.eu, mazovia.pl

Wt., 16 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka