Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego

Nowy Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego .

W bieżacym tygodniu w Raciborzu spotkali się starostowie powiatów z województwa śląskiego. Było to pierwsze spotkanie po ostatnich wyborach samorządowych.

Konwent rozpoczął się od gratulacji dla starostów po wyborach, omówiono zasady współpracy w nowej kadencji.

W sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu samorządowcy zdecydowali, w drodze głosowania, że przewodniczącym Konwentu przez kolejne 5 lat będzie Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda. Zastąpi on Andrzeja Płonkę, który był wybierany na to stanowisko przez ostatnie 4 kadencje. Zastępcą przewodniczącego Konwentu wybrano Krzysztofa Smelę, Starostę Częstochowskiego. Obaj to doświadczeni samorządowcy, od lat działający w powiecie.

Zdecydowano również o tym, że Starosta Bielski Andrzej Płonka jest rekomendowany przez Konwent Powiatów Województwa Śląskiego do Zarządu Związku Powiatów Polskich. Rekomendację poparli jednogłośnie wszyscy obecni samorządowcy.

- Starosta Andrzej Płonka od lat dba o naszą współpracę, merytorycznie reprezentuje nasze województwo w różnych gremiach. Najważniejsze postulaty dotyczące powiatów zawsze były słyszane w Warszawie, stąd poparcie jego osoby jako kandydata do zarządu Związku Powiatów Polskich - mówił gospodarz spotkania Grzegorz Swoboda, Starosta Raciborski.

Wybrano również dwóch przedstawicieli śląskich powiatów – kandydatów do Zarządu innej organizacji - Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Są to: Mirosław Duży, Starosta Mikołowski i Sebastian Szaleniec, Starosta Będziński.

Starosta Andrzej Płonka mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed powiatami w najbliższym czasie. Są to m.in. rozmowy z rządem na temat nowych zasad finansowania samorządów oraz o sytuacji szpitali powiatowych. W sprawach tych ostatnich jako prezes ZPP reprezentuje on stronę powiatową w rozmowach z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną.

Gościem Konwentu w formule online był Grzegorz Kubalski, z-ca dyrektora biura ZPP który mówił o finansowaniu samorządów - W powiatach mamy duże napięcie budżetowe. Zmiany w zasadach finansowania są koniecznością, ponieważ posiadane dochody wystarczą powiatom co najwyżej do końca trzeciego kwartału. To efekt reform podatkowych wprowadzonych w ostatnich latach przez rząd.

Uczestnicy Konwentu mieli okazję zobaczyć muzeum multimedialne, otwarte w byłej słodowani Zamku Piastowskiego. To najnowsza propozycja dla całych rodzin, pełna interaktywnych atrakcji dla małych i dużych którą otwarto dla zwiedzających w kwietniu tego roku.

Konwent Powiat Województwa Śląskiego tworzy 17 powiatów ziemskich.

Źródło: Powiat Bielski

Śr., 19 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska