Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP w sprawie ogłoszenia Roku Powiatów

ZPP w sprawie ogłoszenia Roku Powiatów fotolia.pl

Podczas XVI Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, które miało miejsce w dniu 9 kwietnia br. w Wiśle, zgromadzeni Delegaci przyjęli stanowisko w sprawie ogłoszenia Roku Powiatów.

W przedmiotowym dokumencie czytamy: "W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy przypadają piętnaste rocznice ważnych wydarzeń związanych z reaktywowaniem samorządu powiatowego w Polsce:

  • 5 czerwca 2013 roku – uchwalenia ustawy o samorządzie powiatowym;
  • 11 października 2013 roku – pierwszych wyborów do rad powiatów;
  • 1 stycznia 2014 roku – wejścia w życie przepisów tworzących trójszczeblowy zasadniczy podział terytorialny państwa.

Rocznice te są naturalną okazją do refleksji nad minionymi latami; podsumowania sukcesów i porażek wspólnot powiatowych. Z tego względu okres najbliższych 12 miesięcy – do XVII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich uznajemy za Rok Powiatów.

Zobowiązujemy się jednocześnie do podjęcia w tym okresie szczególnie intensywnych działań na rzecz promocji idei powiatowej w społeczeństwie.

Nie będziemy jednak koncentrować się wyłącznie na przeszłości.

Stoimy bowiem obecnie wobec poważnych wyzwań, takich jak:

  • depopulacja wielu obszarów kraju;
  • zmiana modelu funkcjonowania administracji, wynikająca z silniejszych oczekiwań obywateli co do udziału w podejmowaniu decyzji publicznych;
  • rozwój wielopoziomowego zarządzania i modeli sieciowych, wymuszający w coraz większym wymiarze współpracę jednostek samorządu terytorialnego różnych poziomów;
  • rozwój e-administracji.

Wszystkie te czynniki będą miały znaczny wpływ na funkcjonowanie samorządu terytorialnego.

Należy więc zastanowić się nad tym, jakie zmiany ustrojowe będą niezbędne w perspektywie kolejnych kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat.

Bowiem, jako Polska, ale i także pojedyncza wspólnota samorządowa, będziemy w stanie skorzystać z perspektyw rozwojowych jedynie wówczas, gdy z wyprzedzeniem zareagujemy na spodziewane zmiany warunków zewnętrznych, a nie dopiero w sytuacji, gdy obecny system instytucjonalny państwa przestanie radzić sobie w nowych uwarunkowaniach."

Z treścią Stanowiska można zapoznać się także klikając tutaj.

Niedz., 14 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka