Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w stwierdzaniu kwalifikacji w zakresie gospodarowania odpadami

Zmiany w stwierdzaniu kwalifikacji w zakresie gospodarowania odpadami fotolia.pl

Wejście w życie nowej ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach wymusiło uregulowanie na nowo zagadnień związanych ze stwierdzeniem kwalifikacji w zakresie gospodarowania odpadami. Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w tej sprawie powiela co do zasady rozwiązania zawarte w obowiązującym do tej pory rozporządzeniu tegoż ministra z dnia 20 grudnia 2007 roku. Najistotniejsze zmiany dotyczą uwzględnienia zagadnień związanych z podziemnym składowaniem odpadów, a także z prowadzeniem obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

Jest to związane z ustawowym wprowadzeniem obok świadectw stwierdzających kwalifikacje w zakresie termicznego przekształcania odpadów i świadectw stwierdzających kwalifikacje w zakresie składowania odpadów, także świadectw stwierdzających kwalifikacje w zakresie prowadzenia obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

Zmiany w stosunku do obecnych rozwiązań prawnych dotyczą również minimalnego zakresu wiadomości podlegającego sprawdzeniu. W czasie egzaminu weryfikowane będą:

  1. znajomość regulacji prawnych z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami, w szczególności: zasad gospodarowania odpadami i obowiązków posiadaczy odpadów (w tym prowadzenia ewidencji odpadów i sprawozdawczości i prowadzenia monitoringu);
  2. znajomość wymagań technologicznych oraz najnowszych dostępnych technik odpowiednio dla termicznego przekształcania odpadów, składowania odpadów albo prowadzenia obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, w tym wiedza dotycząca funkcjonowania i właściwej eksploatacji urządzeń technicznych stanowiących wyposażenie danej instalacji.

Projekt przewiduje również zwaloryzowanie wysokości wynagrodzenia członków komisji egzaminacyjnej proporcjonalnie do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na II kwartał 2012 roku.

Czw., 7 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski