Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nacisk na B+R+I

Nacisk na B+R+I fotolia.pl

Ministerstwo Gospodarki opracowało Program Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku – stanowiący program wykonawczy do Strategii Innowacyjności i Efektywności Gospodarki. W oparciu o diagnozę stanu istniejącego oceniono, że pomoc bezzwrotną dla przedsiębiorców należy objąć przede wszystkim przedsięwzięcia wysoce innowacyjne, w tym o charakterze badawczo-rozwojowym. Wsparcie dla przedsiębiorstw na projekty o ryzyku na poziomie głównie biznesowym może być kontynuowane, jednak przy wykorzystaniu instrumentów zwrotnych.

Celem głównym Programu jest wysoki i zrównoważony wzrost produktywności w sferze przedsiębiorstw prowadzący do wzrostu ich konkurencyjności międzynarodowej. W efekcie Polska pod względem wskaźnika innowacyjności GCR ma zająć w 2020 roku wśród krajów UE 15 pozycję (w 2011 zajmowaliśmy 21), produktywność siły roboczej ma osiągnąć poziom 50% wskaźnika PBK/h dla USA (w 2010 wskaźnik ten wynosił 41,8%, średnia OECD wynosiła 74,5%), zaś produktywność zasobów ma wynieść 0,5 euro/kg (w 2009 wynosiła 0,42; średnia UE to 1,55).

Osiągnięcie celu głównego ma być możliwe dzięki realizacji takich celów pośrednich jak:

  1. dostosowanie otoczenia regulacyjnego i finansowego do potrzeb innowacyjnej i efektywnej gospodarki;
  2. stymulowanie innowacyjności poprzez wzrost efektywności wiedzy i pracy;
  3. wzrost efektywności i wykorzystania zasobów naturalnych i surowców;
  4. wzrost umiędzynarodowienia polskiej gospodarki.

Każdy z celów pośrednich zawiera szczegółowo opisane priorytety i działania. Na szczególną uwagę zasługuje propozycja wprowadzenia ulg podatkowych na B+R+I. Dla 24 krajów przeprowadzona została analiza porównawcza efektywności ulg podatkowych wyliczając wskaźnik hojności podatkowej (Polska zajęła 22 miejsce) i ranking atrakcyjności systemów podatkowych (Polska zajęła 23 miejsce). Okazało się, że przedsiębiorcy w Polsce nie uzyskują żadnej korzyści podatkowej z tytułu ponoszenia wydatków na B+R, a wręcz tracą w odpisach podatkowych 3 gr przy każdej złotówce wydanej na B+R. Proponowana ulga miałaby polegać na odliczeniu od podatku należnego 126% kosztów kwalifikowanych (100% kosztów zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów + 26% tych kosztów odliczanych od podatku należnego). Jednocześnie w oparciu o stwierdzoną przez OECD zależność, że wzrost wskaźnika wydatków przedsiębiorców na badania i rozwój do PKD wynikający z wprowadzenia nowych ulg o 0,1% skutkuje zmianą tempa wzrostu PKB per capita o 0,2% wskazano, że o ile w pierwszych czterech latach funkcjonowania systemu będzie on powodował zmniejszenie wpływów do budżetu, to w 5 roku funkcjonowania spowoduje wzrost dochodów o 675 mln zł.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z całością dokumentu.

Pon., 4 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski