Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Strategia "Sprawne Państwo" przyjęta

Strategia fotolia.pl

Efektywna i sprawna administracja, otwarta na współpracę z obywatelem, i tworząca dobre prawo – to najważniejsze założenia strategii Sprawne Państwo przyjętej przez rząd.

Jak informuje resort administracji, u podstaw strategii leży budowania „państwa optimum" – takiego, które odpowiada na potrzeby obywateli, nie zwleka z regulacjami, ale i też ich nie nadużywa. Taki model zakłada podniesienie efektywności administracji publicznej z korzyścią dla klienta administracji i szeroką współpracę – razem z obywatelem – przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Sprawne Państwo to dokument strategiczny, co znaczy, że pokazuje on cele (do 2020 r.) i sposoby dochodzenia do nich. Jego założenia powiązane są z Długookresową Strategią Rozwoju Kraju Polska 2030. Jakie cele sobie narzuca? Jest ich siedem:

  • Cel 1. Otwarty rząd
  • Cel 2. Zwiększenie sprawności instytucjonalnej państwa
  • Cel 3. Skuteczne zarządzanie i koordynacja działań rozwojowych
  • Cel 4. Dobre prawo
  • Cel 5. Efektywne świadczenie usług publicznych
  • Cel 6. Skuteczny wymiar sprawiedliwości i prokuratura
  • Cel 7. Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego

Najważniejszymi cechami sprawnego państwa, zapisanymi w strategii są przejrzystość (np. prawa i procedur), efektywność (np. komunikacja i wymiana dokumentów), szeroka współpraca (między rządem, samorządem terytorialnym i organizacjami pozarządowymi), zaangażowanie i uczestnictwo obywateli w procesie podejmowania decyzji przez administrację publiczną.

Nadzór nad realizacją strategii będzie sprawował minister administracji i cyfryzacji. Przygotuje on plan działań we współpracy z innymi ministrami oraz centralnymi organami administracji rządowej.

Strategia Sprawne Państwo jest jedną z dziewięciu zintegrowanych strategii sektorowych do roku 2020. Są one konieczne m.in. do sprawnego wykorzystania funduszy unijnych w nowej perspektywie budżetowej (2014-20). Wieńczy je Strategia Średniookresowa do roku 2020 i przyjęta przed tygodniem przez rząd Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju Polska 2030

Źródło: MAC

Pt., 15 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka