Od 2014 roku każdy przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć 1% CIT na dowolną jednostkę naukową, czy to wydział uczelni lub instytut badawczy.
Wiadomo, że w biznesie najsilniejsze więzy są natury finansowej. Od 2014 roku każdy przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć 1% CIT na dowolną jednostkę naukową, czy to wydział uczelni lub instytut badawczy. Projekt, nad którym Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracowały wspólnie, trafił do konsultacji społecznych.
Największe firmy, płacące milionowe podatki, swój odpis będą mogły rozdzielić pomiędzy dwa albo nawet trzy ośrodki naukowe. Ten procent CITu, nie będzie darowizną ani filantropią, będzie to unikatowa możliwość inwestycji, bez uszczuplenia swojego budżetu czy zaciągania kredytu. Dla uczelni i instytutów będzie to swoisty konkurs na najlepiej rokującego partnera dla biznesu, wszak przedsiębiorcy nie powierzą swoich pieniędzy komuś, z kim nie będą mogli wiązać swojej przyszłości.
Drugim, dyskutowanym jeszcze projektem, jest tzw. „uwłaszczenie naukowców", czyli przekazanie praw autorskich pracownikom naukowym uczelni, instytutów naukowych PAN i instytutów badawczych. Będą oni pierwotnymi właścicielami praw majątkowych do własności przemysłowej oraz majątkowych praw autorskich będących rezultatem prac badawczych i rozwojowych prowadzonych przez nich w uczelniach i instytutach. Ma to za zadanie przede wszystkim zmotywowanie naukowców do odważnych prac badawczych, które mają szansę na wdrożenie. W przypadku sukcesu komercyjnego efektu ich prac są to ogromne pieniądze.
Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, nim najlepszy pomysł trafi do przemysłu, trzeba będzie pokonać wiele żmudnych i trudnych etapów prac: koncepcje badawcze, proces badań, poszukiwanie partnerów w gospodarce, przygotowanie wdrożenia, dodając, że często znakomite projekty upadają na tym ostatnim etapie, gdy dokonania nauki trzeba przekuć w konkretny produkt. To z tym etapem wiąże się najwyższe ryzyko. I dlatego wg złożeń to rządowy program Innowacje Polskie będzie gwarantował wsparcie finansowe dla tych przedsiębiorców, którzy podejmą się ryzyka wdrożenia ambitnych efektów prac naukowych. Innowacje Polskie będą drugim tego typu przedsięwzięciem po programie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zatytułowanym Bridge VC, którego pilotaż jest już w trakcie realizacji.
Źródło: KPRM