Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Krąg podmiotów z którymi gmina może zawierać porozumienia

Krąg podmiotów z którymi gmina może zawierać porozumienia fotolia.pl

Czy gmina ma prawo zawrzeć porozumienie międzygminne ze związkiem międzygminnym?

Porozumienia międzygminne są mniej złożoną formą niż związku międzygminne, lecz nie są umowami prawa cywilnego, lecz rodzajem umowy publicznoprawnej, której stronami mogą być wyłącznie gminy. W drodze umów cywilnoprawnych, mogą być przekazywane zadania prywatnoprawne, a nie zadania publicznoprawne, których przekazywanie może następować –w ramach współdziałania przez utworzenie związku albo zawarcie porozumienia komunalnego.

Co ważne ustawa o samorządzie gminnym wskazuje jako podmioty porozumienia jedynie gminy. Ustawa ta, nie przewiduje możliwości, aby po stronie przyjmującej zadania do realizacji występowała więcej niż jedna gmina i tylko po stronie powierzającej zadania może występować większa liczba gmin. Związek komunalny nie może zostać stroną porozumienia międzygminnego ponieważ nie jest on gminą i ma osobowość prawną odrębna od osobowości prawnej gmin tworzących ten związek. Do gmin upodabnia związek międzygminny jedynie charakter wykonywanych zadań i pochodzenie tychże zadań, ponieważ na zadania związku składają się zadania przekazane przez gminy – członków związku, oraz pewne rozwiązania organizacyjne.

Nie można przyjąć zatem, za dopuszczalne stwierdzenia, że ustawa nie ogranicza kręgu podmiotów, z którymi porozumienia mogą być zawierane na podstawie art. 74 ustawy, gdyż przepis ten w ust. 2 literalne wskazuje, że gmina wykonująca zadania publiczne objęte porozumieniem, przejmuje prawa i obowiązki pozostałych gmin, związane z powierzonymi jej zadaniami, a gminy te mają obowiązek udziału w kosztach realizacji powierzonego zadania. Drugi argumentem nie do przyjęcia jest dopuszczalność zawierania porozumień przez gminę z innymi podmiotami w celu wykonywania zadań gminnych na podstawie art. 9 ustawy, bowiem zasada swobody zawierania umów nie ma tu zastosowania z uwagi na publicznoprawny charakter zadań.

Źródła: Orzecznictwo NSA

Czw., 7 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka