Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ETS: dostęp społeczeństwa do informacji o inwestycji oddziaływującej na środowisko

ETS: dostęp społeczeństwa do informacji o inwestycji oddziaływującej na środowisko fotolia.pl

Społeczeństwo powinno mieć dostęp do decyzji z zakresu planowania przestrzennego dotyczącej lokalizacji przedsięwzięcia mającego istotne oddziaływanie na środowisko. Nie można powoływać się na ochronę tajemnicy handlowej w celu odmowy tego dostępu - tak orzekł Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie C-416/10.

Najwyższy Sąd Republiki Słowackiej zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o wyjaśnienie zakresu prawa społeczeństwa do udziału w postępowaniu w sprawie pozwolenia na przedsięwzięcia mające istotne oddziaływanie na środowisko (kwestia dotyczyła lokalizacji składowiska odpadów). W 2006 r. regionalny urząd nadzoru budowlanego w B. wydał decyzję z zakresu planowania przestrzennego o lokalizacji składowiska odpadów w wyrobisku odkrywkowej kopalni gliny. Inspekcja ds. ochrony środowiska wszczęła postępowanie w sprawie pozwolenia, i w konsekwencji zezwoliła na budowę i prowadzenie składowiska, pomijając zażądanie mieszkańców, o wcześniejszą publikacje decyzji z zakresu planowanie przestrzennego.

Orzekając Trybunał stwierdził, że rozpatrywana decyzja z zakresu planowania przestrzennego o lokalizacji składowiska stanowi jeden ze środków, na podstawie których podjęta zostanie ostateczna decyzja zezwalająca bądź też nie zezwalająca na to przedsięwzięcie. Ponadto decyzja zawiera informacje istotne dla postępowania w sprawie wydania pozwolenia, do których zainteresowana społeczność powinna mieć umożliwiony dostęp.

Trybunał podkreślił również, że zainteresowana społeczność powinna dysponować wszystkimi istotnymi informacjami na etapie postępowania administracyjnego w pierwszej instancji, zanim jeszcze wydana zostanie pierwsza decyzja, o ile informacje te są dostępne w czasie, kiedy odbywa się ten etap postępowania. Jednakże prawo Unii pozwala na to, by odmowa dostępu do decyzji w toku postępowania administracyjnego w pierwszej instancji została konwalidowana w toku postępowania w drugiej instancji, pod warunkiem, że zainteresowani będą mieć na tym etapie rzeczywisty wpływ na wynik procesu decyzyjnego.

Źródło: http://curia.europa.eu/

Pon., 4 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka