Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uchwała o podziale gminy na obwody wyborcze jest aktem prawa miejscowego

Uchwała o podziale gminy na obwody wyborcze jest aktem prawa miejscowego fotolia.pl

Zgodnie z ustaleniami poczynionymi w wyroku z dnia 24 lutego 2010 r. przez Naczelny Sąd Administracyjny uchwała w sprawie podziału gminy na obwody wyborcze jest aktem prawa miejscowego, w ścisłym tego słowa znaczeniu (II OSK 2001/09).

Wyczerpujący katalog cech jakie posiadają przepisy powszechnie obowiązujące przedstawiła Dorota Dąbek w publikacji „Prawo miejscowe” (Warszawa 2007, s. 31).

Zgodnie ze wskazaniami autorki wśród cech takich należy wskazać następujące:

  • adresowane są i obowiązują określone ogólnie kategorie podmiotów, bez względu na więź prawną i organizacyjną łączącą ich z prawodawcą (powszechność obowiązywania);
  • najczęściej bezpośrednio określają zasady zachowania się określonych kategorii adresatów, a więc ich prawa i obowiązki,
  • są powtarzalne, nie mogą konsumować się przez jednorazowe zastosowanie;
  • są zabezpieczone możliwością zastosowania sankcji.

Uchwała w sprawie podziału gminy na obwody wyborcze jest adresowana nie tylko do komisji wyborczych, ale w równym stopniu do wyborców poprzez określenie miejsca wykonywania przez nich czynnego prawa wyborczego (art.40 i nast. Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw). Wyborcy ci nie są określeni imiennie, lecz ogólnie, tj. każdy mieszkaniec gminy chcący skorzystać ze swego czynnego prawa wyborczego musi się dostosować do ustaleń zawartych w takiej uchwale. Abstrakcyjność dyrektywy powinnego postępowania potwierdzania jest wykorzystywaniem tych samych obwodów dla przeprowadzenia kolejnych wyborów. Ustalenia zawarte w uchwale są prawnie sankcjonowane w szczególności przez przepisy gwarantujące prawidłowość procesu głosowania i obliczenia wyników wyborów (art.51 i nast. Ordynacji).

Dlatego też, Naczelny Sąd Administracyjny uznał uchwałę o podziale gminy na obwody, jako akt prawa miejscowego w ścisłym tego słowa znaczeniu.

Ponadto NSA wskazał, że art.30 ust.3 Ordynacji nie ustala terminu wejścia w życie uchwały w sprawie obwodów do głosowania, lecz określa dwa równoległe tryby publikowania uchwały: "Uchwałę rady gminy o utworzeniu obwodów głosowania ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podaje do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty. "Nie ma też podstaw, aby z faktem publikowania w wojewódzkim dzienniku urzędowania nie łączyć 14 dniowego terminu wejścia wżycie uchwały, stosownie do art.4 ust.1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych: "Akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy."

Źródło: Orzecznictwo NSA

Pt., 4 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka