Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Forum Debaty Publicznej pt. "Nowe źródła energii – jaka energia dla Polski?" z udziałem przedstawiciela ZPP

Forum Debaty Publicznej pt. fotolia.pl

Polacy są otwarci na szukanie nowych rozwiązań, nowych szans i na odważne decyzje w kwestiach energetyki – ocenił prezydent Bronisław Komorowski w czasie Forum Debaty Publicznej pt. "Nowe źródła energii – jaka energia dla Polski?".

Prezydent wskazywał, że warto taką postawę pogłębiać i wykorzystać do dobrej debaty specjalistów w kwestiach energetyki . - Gdzie indziej jest o wiele większe skrępowanie decydentów politycznych niż w Polsce, a w Polsce widać dużo dalej idące zainteresowanie i przyzwolenie społeczne – zaznaczył. W tym kontekście wspomniał, że ponad 70 % Polaków opowiada się za wydobywaniem gazu łupkowego.

Bronisław Komorowski uważa też, że mało uwagi poświęcane jest takim kwestiom, jak energia pochodząca z promieni społecznych czy geotermia. Bronisław Komorowski wspominał też o energii wiatrowej i farmach wiatrowych. Dodał, że liczy na dyskusję o możliwości wprowadzenia moratorium na budowę nowych farm wiatrowych w Polsce do czasu powstania nowej ustawy, regulującej kwestie zezwoleń na nie.

Jak mówił, z tego co wie w jednym z przygotowywanych przez rząd projektów jest pomysł przeniesienia wydawania zgód na budowę farm wiatrowych na poziom regionalny, wojewódzki. Zaznaczył też, że liczy na dyskusję o tym, czy to nie jest ostatni moment, by doprowadzić „przynajmniej do moratorium, czy możliwości likwidowania decyzji podejmowanych teraz na najniższym szczeblu, do czasu uregulowania tego w nowej ustawie".

W debacie wziął udział także ekspert ZPP ds. ekoenergetyki Józef Neterowicz, który zaakcentował także inne aspekty z jakimi muszą mierzyć się samorządy. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że modernizacja i rozbudowa sieci ciepłowniczej w Polsce połączona z postawieniem nacisku na energetykę rozproszoną pozwoli Polsce na wypełnienie dyrektywy 3x20, szczególnie w aspekcie zwiększenia efektywności energetycznej. Ponadto podkreślił, że działanie to może stworzyć również warunki do wykorzystania (nie branego dzisiaj pod uwagę) ciepła z odpadów rolniczych, leśnych a przede wszystkim komunalnych, co jest niezwykle istotne zważywszy na obowiązanie nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

W Pałacu Prezydenckim odbywa się dyskusja dotycząca perspektyw rozwoju konkurencyjnej gospodarki Polski przy wykorzystaniu odnawialnych i rozproszonych źródeł energii, gazu oraz nowych technologii. Celem debaty jest określenie kierunków zmian w krajowej polityce energetycznej w kontekście zasobów krajowych, unijnych i krajowych regulacji, bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmocnienia konkurencyjności polskiej gospodarki – w tym konkurencyjnego rozwoju gospodarczego w oparciu o nowe źródła energii.

Źródło: prezydent.pl, PAP, inf. własna

Pt., 14 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka